[novashare_inline_content]
Z tego artykułu dowiesz się jak założyć bloga na WordPress i jakie są zalety i wady tego rozwiązania. Warto lepiej poznać platformę, którą ponad 60 milionów ludzi na świecie wybrało do stworzenia swoich blogów, stron firmowych, portali i sklepów internetowych. WordPress szacuje, że około 43% wszystkich stron internetowych na świecie pracuje na systemie tej firmy.
WordPress.com czy WordPress.org?
WordPress.org to system zarządzania treścią (CMS) i oprogramowanie, które pobierasz i instalujesz na serwerze (swoim lub czyimś). WordPress.com to usługa świadczona przez właściciela WordPressa firmę Automattic, która zapewnia hosting i zarządzanie całą infrastrukturą do blogowania.
Jak widać, w przypadku WordPress.org, to na Tobie spoczywa więcej obowiązków i konieczność zdobywania wiedzy niezbędnej do sprawnego tworzenia i zarządzania blogiem. Ale masz też większy wybór i możliwość dostosowania strony bloga do swoich potrzeb i estetycznych preferencji.
Decydując się na WordPress.com jest odwrotnie. O wiele rzeczy nie musisz się martwić (bo przypilnuje ich ktoś inny), ale będą też pewne ograniczenia.
Jakie są, w takim razie, zalety i wady poszczególnych rozwiązań i gdzie założyć bloga?
Zalety WordPress.com
- łatwe uruchomienie bloga (konfiguracja) i korzystanie
- bezpieczeństwo: zapewnienie hostingu, szyfrowanych połączeń (SSL), aktualizacje systemu i wykonywanie kopii zapasowych
- dodatkowe źródło ruchu na blogu dzięki rankingowi najpopularniejszych blogów WordPress.com (tzw. „Blogi dnia”) i „stronie z tagami” gdzie klikając w interesujący nas tag możemy przeczytać najnowsze wpisy z nim związane
- brak konieczności posiadania / kupowania własnej domeny
- darmowy (w standardowej wersji)
Wady WordPress.com
- brak własnej domeny (wlasnadomena.pl) stawia pod znakiem zapytania sensowność promowania i budowania własnej marki online (w standardzie do dyspozycji mamy domenę nazwastrony.wordpress.com)
- brak możliwości umieszczania własnych reklam i zarabiania w ten sposób na stronie (za to mogą pojawiać sie inne reklamy na Twojej stronie)
- brak możliwości instalowania innych niż standardowe motywów i wprowadzania modyfikacji kodu strony
- brak możliwości instalowania własnych wtyczek
- ograniczona przestrzeń na pliki w standardowej wersji (3 GB)
- konieczność dopłaty (premium upgrades – $99/rok), żeby móc używać własnej domeny, dokonywać modyfikacji, nie wyświetlać cudzych reklam
Zalety WordPress.org
- własna domena dająca możliwość inwestowania w promowanie i budowanie (wartości) własnej marki
- swoboda i nieograniczone możliwości przystosowania bloga do zarabiania (reklama itp.)
- pełna dowolność korzystania z darmowych i płatnych motywów, wtyczek a także możliwość wprowadzania modyfikacji kodu
Wady WordPress.org
- konieczność posiadania własnego hostingu i domeny (koszt)
- instalacja i konfiguracja bloga jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż w przypadku WordPress.com
- konieczność bardziej samodzielnego zarządzania stroną (np. robienie kopii zapasowych, walka z ewentualnymi atakami i spamem)
- konieczność poświęcania czasu (oprócz blogowania i promocji strony) także na zdobywanie wiedzy z zakresu zarządzania blogiem / stroną internetową
Jak założyć bloga na WordPress (przykład)?
Zakładanie bloga nie jest trudne. Z poniższego filmu dowiesz się jak założyć bloga na WordPress w firmie hostingowej Zenbox.
Podsumowanie
Pomimo tego, że z każdym rokiem przybywa platform i systemów do zakładania i prowadzenia blogów, to WordPress wciąż pozostaje pierwszym wyborem dla zdecydowanej większości blogerów.
Jeśli uważasz, że treść tego artykułu jest przydatna, kliknij w przycisk i udostępnij ją innym!
[novashare_inline_content]
[novashare_floating]