Gdzie założyć bloga

[novashare_inline_content]

Blogowanie wcale nie musi być drogie. Dowiedz się gdzie założyć bloga i rozpocznij swoją wielką przygodę. Ten pierwszy krok może stać się początkiem wielkiej pasji a nawet internetowego biznesu, który stworzysz i rozwiniesz. Jest kilka opcji wyboru, które masz w zależności od tego czy bloga traktujesz jak hobby czy (także) jako sposób na zarabianie pieniędzy.

Gdzie założyć bloga (dostępne opcje)?

Do założenia bloga potrzebny jest jeden z dostępnych systemów zarządzania treścią czyli tzw. CMS (Content Management System).

Podobnie jak w przypadku innych produktów i usług tak i na rynku systemów zarządzania treścią jedne CMS-y są bardziej popularne inne mniej.

Dlatego zastanawiając się gdzie założyć bloga warto wybrać duże marki i sprawdzone rozwiązania, bo one najpewniej pozostaną na rynku przez długi czas.

Dodatkowo, warto zdecydować się na CMS, któremu towarzyszy bogaty ekosystem produktów, usług i powiązanych rozwiązań, które pozwolą łatwo rozbudować system, jeśli będzie taka potrzeba, o sklep, forum czy stronę z treścią tylko dla subskrybentów i klientów (np. z kursami online).

Nawet jeśli na początku potrzebna będzie wyłącznie infrastruktura do bloga należy wybrać rozwiązania, które w przyszłości pozwolą sprzedawać produkty i usługi.

CMS, który daje najwięcej możliwości zmian wyglądu strony (motywy) i funkcjonalności (wtyczki) w tym funkcja e-commerce, którą zapewnia WooCommerce to WordPress.

Gdzie założyć bloga za darmo?

Jeżeli należysz do grupy blogerów, dla których zerowy koszt jest priorytetem, do wyboru najlepsze są dwie opcje.

Platforma do blogowania

Jeżeli nie przeszkadza Ci to, że na Twoim blogu będą pojawiać się nie Twoje reklamy i że nie będziesz mieć możliwości zarabiania na nim, zarówno Blogger (usługa Google) jak i WordPress.com, za darmo, dobrze spełnią swoje zadanie.

Blogger gdzie założyć bloga za darmo
Blogger
WordPress.com platforma do blogowania
WordPress.com

Obydwie platformy są przyjazne dla wyszukiwarek co oznacza, że Twoje wpisy mają szansę być widoczne.

Dzięki skorzystaniu z gotowego rozwiązania jakim jest platforma do blogowania nie musisz się martwić o techniczną stronę prowadzenia bloga. Możesz się skoncentrować na tworzeniu ciekawych treści.

Hosting

Hosting zapewnia platforma, więc nie ponosisz żadnych kosztów z tym związanych. I w jednym i w drugim przypadku do dyspozycji masz wybór szablonów. W pewnym zakresie, masz też możliwość dopasowania różnych elementów do swoich potrzeb.

Domena

​Bardzo ważną sprawą jest kwestia domeny. Z punktu widzenia kosztów jest korzystne, że nie musisz kupować swojej własnej domeny i co roku płacić kilkadziesiąt złotych za jej przedłużenie.

Jednak jest niesłychanie ważne by zrozumieć, że być może przez lata będziesz budować swoją markę na blogu, który do Ciebie nie należy i nie posiadając własnej domeny. Dlatego gorąco zachęcam do rozważenia drugiej opcji tego gdzie założyć bloga czyli wariantu „prawie za darmo”.

Gdzie założyć bloga prawie za darmo?

Jeżeli dopuszczasz możliwość poniesienia niedużych kosztów w zamian za liczne korzyści najlepsza opcja jest jedna.

WordPress.org

Zakładając bloga w wariancie WordPress.org minimalne koszty jakie musisz ponieść to cena hostingu i domeny. Za hosting płacisz firmie utrzymującej na swoich serwerach Twojego bloga. Płacisz także za domenę, którą kupujesz.

​Biorąc pod uwagę, że jest szeroki wybór darmowych szablonów i zwiększających funkcjonalność bloga wtyczek do WordPress’a jedyny koszt, który co roku trzeba ponieść to opłata za hosting i domenę. Ten koszt może być niższy jeśli skorzysta się z jakiejś promocji.

W Polsce jest wiele firm zajmujących się hostingiem i rejestracją domen. Warto porównać i rozważyć ich oferty.

Można też skorzystać z usług firmy zagranicznej.

Można także dogadać się z kimś z rodziny lub znajomych kto ma wykupiony serwer i zgodzi się by Twój blog na nim był. Wtedy przekierowujesz swoją domenę na ten serwer.

Podsumowanie

Jeżeli dla Ciebie priorytetem jest możliwość darmowego prowadzenia bloga i nie myślisz o tym, żeby nawet spróbować na nim zarabiać, wybierz usługę Blogger lub WordPress.com.

Jeżeli natomiast masz pomysł na bloga i nie wykluczasz łączenia pasji blogowania z biznesem, zdecydowanie polecam WordPress.org. Dodatkowo, ogromną zaletą takiego rozwiązania będzie dużo większa niezależność od zmian i decyzji wielkich platform, które mogą wpłynąć na działanie, a nawet istnienie, Twojego bloga.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zdecydować gdzie założyć bloga. W innych, naszych artykułach z tej serii znajdziesz informacje o samym zakładaniu bloga na WordPress i zarabianiu na nim.

Jeśli uważasz, że treść tego artykułu jest przydatna, kliknij w przycisk i udostępnij ją innym!

[novashare_inline_content]

[novashare_floating]