PORADNIK

Gdzie założyć bloga za darmo lub półdarmo?

Blogowanie wcale nie musi być drogie. Dowiedz się gdzie założyć bloga za darmo i rozpocznij swoją wielką przygodę. Ten pierwszy krok może stać się początkiem wielkiej pasji a nawet internetowego biznesu, który stworzysz i rozwiniesz. Jest kilka opcji wyboru, które masz w zależności od tego czy bloga traktujesz jak hobby czy (także) jako sposób na zarabianie pieniędzy.

Gdzie założyć bloga za darmo?

Jeżeli zerowy koszt jest dla Ciebie priorytetem do wyboru masz dwie opcje.

Platforma do blogowania: Blogger lub WordPress.com

Jeżeli nie przeszkadza Ci to, że na Twoim blogu będą pojawiać się nie Twoje reklamy i że nie będziesz mieć możliwości zarabiania na nim, zarówno Blogger (usługa Google) jak i WordPress.com za darmo dobrze spełnią swoje zadanie.


Obydwie platformy są przyjazne dla wyszukiwarek co oznacza, że Twoje wpisy mają szansę być widoczne.


Dzięki skorzystaniu z gotowego rozwiązania jakim jest platforma do blogowania nie musisz się martwić o techniczną stronę prowadzenia bloga. Możesz się skoncentrować na tworzeniu ciekawych treści.


Hosting zapewnia platforma, więc nie ponosisz żadnych kosztów z tym związanych. I w jednym i w drugim przypadku do dyspozycji masz wybór szablonów. W pewnym zakresie, masz też możliwość dopasowania różnych elementów do swoich potrzeb.


Bardzo ważną sprawą jest kwestia domeny. Z punktu widzenia kosztów jest korzystne, że nie musisz kupować swojej własnej domeny i co roku płacić kilkadziesiąt złotych za jej przedłużenie. Jednak jest niesłychanie ważne by zrozumieć, że być może przez lata będziesz budować swoją markę na blogu, który do Ciebie nie należy i nie posiadając własnej domeny. Dlatego gorąco zachęcam do rozważenia drugiej opcji tego gdzie założyć bloga czyli wariantu "prawie za darmo".

Gdzie założyć bloga prawie za darmo?

Jeżeli dopuszczasz możliwość poniesienia niedużych kosztów w zamian za liczne korzyści najlepsza opcja jest jedna.

Platforma do blogowania: WordPress.org

Zakładając bloga w wariancie WordPress.org minimalne koszty jakie musisz ponieść to cena hostingu i domeny. Za hosting płacisz firmie utrzymującej na swoich serwerach Twojego bloga. Płacisz także za domenę, którą kupujesz.


Dla przykładu, w firmie hostingowej Zenbox, z której usług korzystam, najtańszy pakiet (do 5 tysięcy unikalnych użytkowników miesięcznie) to koszt 20 zł netto miesięcznie lub 159 zł przy płatności za rok. Z kolei, cena rejestracji domeny ".pl" to 10 zł netto za rok i 64,63 zł za odnowienie rejestracji na kolejny rok.


Biorąc pod uwagę, że jest szeroki wybór darmowych szablonów i zwiększających funkcjonalność bloga wtyczek do WordPress'a jedyny koszt, który co roku trzeba ponieść to opłata za hosting i domenę. Ten koszt może być niższy jeśli skorzysta się z jakiejś promocji.


W Polsce jest przynajmniej kilka firm zajmujących się hostingiem i rejestracją domen. Warto porównać i rozważyć ich oferty. Można też skorzystać z usług firmy zagranicznej. Można także dogadać się z kimś z rodziny lub znajomych kto ma wykupiony serwer i zgodzi się by Twój blog na nim był. Wtedy przekierowujesz swoją domenę na ten serwer.

Gdzie założyć bloga za darmo: podsumowanie

Jeżeli dla Ciebie priorytetem jest możliwość darmowego prowadzenia bloga i nie myślisz o tym, żeby nawet spróbować na nim zarabiać, wybierz usługę Blogger lub WordPress.com. Jeżeli natomiast masz pomysł na bloga i nie wykluczasz łączenia pasji blogowania z biznesem zdecydowanie polecam WordPress.org.


Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci zdecydować gdzie założyć bloga. Więcej informacji o zakładaniu bloga znajdziesz we wpisie "Jak założyć bloga na WordPress?"

ROZDZIAŁ 1

(początek poradnika)

ROZDZIAŁ 4

(następny)