PORADNIK

Ciekawy blog: pomysł na e-biznes czy e-hobby?

Czy ​Twój ciekawy blog to Twój e-biznes czy Twoje e-hobby? W idealnym świecie hobby i praca to jedno. Prawda jest jednak taka, że choć wszyscy do tego dążymy, to niewielu z nas udaje się osiągnąć ten wymarzony stan.

Przedsiębiorcy dobrze wiedzą, że biznes i hobby to jednak nie to samo. Granicę między jednym a drugim wyznacza zysk lub jego brak. Ale liczy się też samo podejście i to, jak traktujemy to co robimy. Okazuje się, że ma to ogromny wpływ na rezultaty.

Ciekawy blog to hobby czy biznes?

Oczywiście życzę, żeby Twój super ciekawy blog, który tworzysz z pasją, był jednocześnie znakomitym źródłem dochodu dla Ciebie i Twojej rodziny. Czy to możliwe? Tak. Ale uważaj. Ludzie, którzy trochę wiedzą o zarabianiu na blogu ostrzegają, by nie traktować bloga jak hobby, gdy podstawowym celem jest, by zarabiał pieniądze. Ich zdaniem istnieje poważne ryzyko, że tak jak będziesz traktować swój własny blog, tym ten blog będzie.


To trochę jak ze sportem. Jacek i Marek uwielbiają bieganie. Jacek trenuje dla zdrowia i przyjemności. Jak się uda, to wystartuje w zawodach. Oczywiście nie miałby nic przeciwko temu, żeby je wygrać albo zająć jakieś dobre miejsce. Marek natomiast trenuje, żeby startować w zawodach i je wygrywać. Jacek, gdy ma mniej czasu lub mniej ochoty opuszcza trening. W zawodach startuje nieregularnie i najczęściej bez większych sukcesów. Za to Marek, nigdy nie odpuszcza sobie treningów, które są dla niego priorytetem. Nawet, gdy ma mało czasu tak organizuje sobie dzień, by móc potrenować. Jego cel to wygrywanie zawodów. Dlatego regularnie trenuje i startuje w zawodach. I choć nie zawsze je wygrywa to widać, że robi postępy i się rozwija.


Dla Marka bieganie to podstawowa działalność. To jego "biznes". Dla Jacka bieganie to hobby. Dlatego, gdy przybiega na metę w gronie słabszych zawodników nie rozpacza. Mówi sobie, że to przecież tylko hobby. Chociaż czasem, w głębi serca, chciałby, żeby bieganie było czymś więcej niż hobby. Jednak nic do tej pory  nie zmienił w swoim życiu i nie jest na sto procent pewien czy tego chce.

Mój blog moim e-hobby

Blogowanie wspaniale nadaje się na e-hobby. Bloga zakłada się łatwo i jeśli chcesz za darmo. Nic dziwnego, że tak wiele osób na świecie tworzy blogi i pisze o tym co kocha i czym się interesuje. Blogi o psach, kwiatach, ślubach, samochodach i blogi o blogowaniu. Pisać można wszędzie. W domu, w kawiarni i na wczasach. Dlatego, jeżeli Twoim celem jest mieć frajdę z pisania i nie masz potrzeby zarabiania na blogu, niech blogowanie pozostanie Twoim hobby.

Pomysł na e-biznes

Wbrew pozorom nie jest łatwo tworzyć ciekawe blogi. Jeśli Twój do nich należy, może być to dobry pomysł na e-biznes zamiast e-hobby. Słowo "zamiast" nie jest przypadkowe, bo trzeba będzie zmienić swoje myślenie i dotychczasowe podejście do bloga.


Przede wszystkim warto zacząć zdobywać wiedzę o różnych sposobach monetyzacji bloga, z których najpopularniejsze to:


  1. Umieszczanie reklam na blogu
  2. Polecanie produktów / usług innych firm
  3. Sprzedaż własnych produktów i usług


Twój blog z pewnością zmieni swój wygląd. Pojawią się nowe miejsca z reklamami i informacjami o produktach. Być może wykorzystasz kilka wpisów do poinformowania swoich czytelników o jakichś płatnych usługach czy rozwiązaniach, które mogą się im przydać. Zaczniesz systematycznie zbierać adresy email odwiedzających Twój blog. Będziesz też testować wszelkie rozwiązania i cały czas optymalizować wygląd swojego bloga na WordPress.org pod kątem sprzedaży, a nie tylko estetyki.

Rekomendacje:

  • Koniecznie zdecyduj czy Twój blog to dla Ciebie e-hobby czy e-biznes
  • Załóż bloga (jeśli go nie masz) i ucz się i zdobywaj wiedzę o tym jak go rozwijać
  • Działaj, działaj i jeszcze raz działaj testując nowe rozwiązania i optymalizując bloga
  • Nie poddawaj się!