gabinet weterynaryjny pies blog

GABINET WETERYNARYJNY: POMYSŁ NA BIZNES Z MIŁOŚCI DO ZWIERZAKÓW

Gabinet weterynaryjny blisko miejsca zamieszkania to marzenie:) Polacy trzymają w domach nie tylko pieski i kotki, także króliki, chomiki, świnki morskie, o gadach i płazach nie wspominając.

Zwierzęta traktujemy jak członków rodzin nie dziwi więc, że niedomagającym pupilkom chcemy zapewnić leczenie na najwyższym poziomie i dbamy o nie jak o dzieci.

Stąd ogromne zapotrzebowanie na usługi weterynaryjne i przekonanie, że każdy gabinet weterynaryjny będzie miał stały dopływ zwierzaków potrzebujących pomocy.

Z jakich usług może skorzystać nasz pupil podczas wizyty u lekarza weterynarii?

Czym są usługi weterynaryjne?

Usługi weterynaryjne to ogół świadczeń na rzecz zwierząt domowych i hodowlanych. Oprócz samego leczenia zaliczają się do nich: badanie zwierząt, rozpoznawanie i zwalczanie chorób, konsultacje w zakresie pielęgnacji, czynności związane z rozrodem zwierząt oraz usługi laboratoryjne.

Nie zapominajmy, że pominąwszy domowe pupile, weterynarze z obszarów wiejskich otaczają opieką także (a może głównie) zwierzęta hodowlane.

Bardzo ciekawą grupę pacjentów lekarzy weterynarii stanowią dzikie zwierzęta, w każdym dużym mieście jest bowiem Zoo i ktoś te zwierzaki musi umieć leczyć.

Poza gabinetami weterynaryjnymi, usługi weterynaryjne mogą wykonywać lekarze weterynarii w innych formach leczenia zwierząt: przychodni weterynaryjnej, klinice weterynaryjnej i lecznicy weterynaryjnej.

Jak założyć gabinet weterynaryjny?

pies i weterynarz

Nie potrzeba wcale wykształcenia kierunkowego by zostać właścicielem gabinetu weterynaryjnego. Natomiast do świadczenia usług weterynaryjnych konieczne jest ukończenie studiów medycznych na kierunku weterynaria.

Jeśli właściciel przychodni weterynaryjnej nie jest weterynarzem musi zatrudnić na stanowisko kierownika przychodni lekarza weterynarii, który oprócz ukończonych studiów kierunkowych posiada prawo wykonywania zawodu na terenie RP i dodatkowo jest członkiem okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej.

Najwygodniej jest więc założyć gabinet weterynaryjny będąc lekarzem weterynarii spełniającym powyższe wymagania. Wówczas właściciel weterynarz może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Innymi możliwymi formami prawnymi wykonywanej działalności są spółki.

Więcej na temat zakładania gabinetów lekarskich znajdziesz tu.

Wymagania dla gabinetu weterynaryjnego

Szczegółowe wytyczne dla gabinetów weterynaryjnych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań dla gabinetów weterynaryjnych.

Rozporządzenie definiuje wymogi lokalowe i instalacyjne, a także określa niezbędne wyposażenie gabinetu weterynaryjnego. Gabinet weterynaryjny można założyć nawet w niewielkim pomieszczeniu, dzięki czemu lekarze weterynarii często wygospodarowują powierzchnię na gabinet we własnym domu.

Inaczej sprawa się ma z przychodniami, klinikami i lecznicami weterynaryjnymi, gdzie konieczne jest dysponowanie większymi powierzchniami.

Przepisy dla pozostałych punktów świadczących usługi weterynaryjne czyli przychodni, klinik i lecznic definiują Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań dla przychodni weterynaryjnych i lecznic weterynaryjnych. Są to dwa oddzielne akty prawne.

Koszty otwarcia gabinetu weterynaryjnego

Najwięcej zawsze trzeba wyłożyć na początku. Koszty obowiązkowego wyposażenia gabinetu weterynaryjnego wymienionego we wspomnianym wcześniej Rozporządzeniu to wydatek ok 150 tys. zł.

Do najważniejszych elementów należą: stół zabiegowy, aparat do rtg, lampa bakteriobójcza, stetoskop, sprzęt anestezjologiczny i przenośny sprzęt weterynaryjny.

W tej kwocie zmieszczą się też:

  • leki i narzędzia chirurgiczne
  • koszty niewielkiego remontu pomieszczeń
  • wydatki na meble do gabinetu

Dodatkowo, jeśli nie prowadzimy gabinetu weterynaryjnego we własnym domu, konieczne będzie wynajęcie lokalu za jakieś 2 tys. zł miesięcznie oraz płatności za media 500 -1 tys. zł miesięcznie. Warto wiedzieć, że gabinety weterynaryjne ponoszą duże wydatki na prąd, który niezbędny jest do działania wielu urządzeń, choćby lamp.

Kolejny duży comiesięczny wydatek gabinetu weterynaryjnego stanowią leki, uzupełnienie których sięgać może kilku tysięcy złotych.

Przy zatrudnieniu lekarza/lekarzy dochodzą miesięczne koszty przeznaczone na pensje.

Oznakowanie gabinetu weterynaryjnego

gabinet weterynaryjny pin

Ponieważ gabinety weterynaryjne nie mogą się w żaden sposób reklamować, w tym podawać informacji o cenach, by zdobyć klientów ważna jest lokalizacja i wyraźne oznaczenie gabinetu. Można więc wywiesić baner (nie większy jednak niż 4m2) lub zainstalować podświetlony napis, dzięki któremu gabinet będzie widoczny z dużej odległości. Dobre oznakowanie gabinetu weterynaryjnego jest szczególnie ważne w nagłych przypadkach, gdy ktoś z ulicy pilnie szuka weterynarza.

Jedynymi formami reklamowania się jest możliwość zamieszczenia informacji o gabinecie weterynaryjnym (np. nazwy gabinetu, adresu, nr telefonu i godzin otwarcia) na samochodzie należącym do właściciela przychodni weterynaryjnej lub umieszczenie drobnych materiałów reklamowych (ulotek, broszur) na terenie gabinetu.

Usługi weterynaryjne cennik

Do najtańszej grupy usług w gabinecie weterynaryjnych należą obcinanie pazurków, pobranie i badanie krwi 10-20 zł., w drugiej kolejności kształtują się szczepienia i rtg 30-60 zł., zaś najdroższe na liście licznych usług weterynaryjnych to kastracja, sterylizacja i zabiegi chirurgiczne 100-300 zł. Tak więc podczas jednej wizyty z pupilem można zostawić w gabinecie weterynaryjnym kilkaset złotych.

Dla skuteczniejszego pozyskiwania klientów, jako zaufany gabinet na który zawsze można liczyć, warto rozważyć rozciągnięcie godzin otwarcia placówki. Nie da się przecenić wygody i zadowolenia klientów, którzy w swojej okolicy mają gabinet weterynaryjny otwarty przez 24h.

Czy gabinet weterynaryjny to dobry pomysł na biznes?

Co o tym sądzisz? A jeśli szukasz innych pomysłów to zajrzyj do naszego poradnika (kliknij w ten link)!