Jak otworzyć gabinet stomatologiczny

JAK OTWORZYĆ GABINET STOMATOLOGICZNY?

Jak otworzyć gabinet stomatologiczny i czy mogą to robić osoby, które nie są dentystami? Owszem, ale pod licznymi warunkami. Podobnie jest z gabinetami kosmetycznymi, wellness i SPA, medycyny estetycznej i lekarskimi, gdzie wcale nie trzeba mieć ukończonych studiów medycznych albo być dyplomowaną kosmetyczką, by prowadzić salon.

Przyjrzyjmy się, jak to jest z gabinetami stomatologicznymi. Kto może założyć taki gabinet i jakie musi spełnić wymogi?

Nie każdy dentysta może otworzyć gabinet stomatologiczny

Wydaje się, że skoro ktoś skończył stomatologię i ma środki finansowe, może otwierać własny gabinet. Niestety, ukończenie studiów kierunkowych nie wystarczy. Trzeba spełnić jeszcze kilka innych warunków.

Stomatolog, by móc założyć gabinet dentystyczny w naszym kraju musi mieć prawo do wykonywania zawodu na terenie Polski, bez specjalizacji może prowadzić jedynie gabinet stomatologii ogólnej. Prowadzenie praktyki specjalistycznej wymaga ukończenia przez lekarza  specjalizacji w danym kierunku (np. gabinet ortodontyczny prowadzi specjalista ortodonta).

Są jeszcze inne wymagania stawiane dentyście  marzącemu o własnym gabinecie.

Stomatolog musi mieć co najmniej dwuletnią praktykę w zawodzie i być członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej. Na koniec należy pamiętać, że rodzaj działalności gospodarczej założonej przez dentystę powinien odpowiadać przeznaczeniu oraz by lokal dedykowany na gabinet spełniał wymogi prawne.

Jak otworzyć gabinet stomatologiczny nie będąc lekarzem?

W wypadku osób bez wykształcenia stomatologicznego sprawy wyglądają nieco trudniej. Oględnie rzecz ujmując, po drodze może się odechcieć. Dlaczego? Ponieważ żeby prowadzić gabinet stomatologiczny najpierw należy założyć Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej (zakład opieki zdrowotnej ma prawo powołać każda osoba fizyczna lub prawna), by dopiero przy takim ZOZie otworzyć gabinet dentystyczny. Ale to nie koniec wymagań.

Do  NZOZ trzeba zatrudnić kierownika, który musi być lekarzem z prawem wykonywania zawodu na terenie Polski i z co najmniej pięcioletnim stażem w zawodzie.

Każdy zakład opieki zdrowotnej musi mieć siedzibę (adres), więc osoba zakładająca ZOZ powinna także zapewnić lokal pod swoją działalność. Mogą to być pomieszczenia wynajmowane lub dzierżawione. Warto zwrócić uwagę, że praktyka dentystyczna w obrębie NZOZ to nie to samo co gabinet prywatny, który mogą prowadzić jedynie stomatolodzy.

dentysta w gabinecie

Gabinet stomatologiczny wymagania lokalowe

Ponieważ w polskim prawie nie istnieją szczegółowe wytyczne (sanitarno-techniczne) dla gabinetów dentystycznych, więc lokale pod gabinety stomatologiczne muszą spełniać normy takie jak wszystkie pomieszczenia, w których prowadzi się usługi medyczne.

Tak więc minimalna powierzchnia gabinetu stomatologicznego z jednym stanowiskiem powinna mieć co najmniej 12 m2 przy wysokości nie mniejszej niż 310 cm. Na każdy kolejny fotel należy przewidzieć 8 m2 powierzchni.

W obiekcie gdzie znajdują się gabinety lekarskie znaleźć się powinna także recepcja, poczekalnia z krzesłami, toalety dla personelu i pacjentów i pomieszczenie dla pracowników.

Gabinety stomatologiczne (lekarskie) muszą być czyste, najlepiej wykończone gładkimi, łatwymi w utrzymaniu czystości powierzchniami.

Osoby, które mają zamiar urządzić gabinet stomatologiczny w lokalu mieszkalnym powinny oddzielić pomieszczenie przeznaczone na gabinet od pozostałych wnętrz.

Własny gabinet stomatologiczny – zarobki i koszty

gabinet stomatologiczny pin

Zanim zaczniemy zarabiać na własnym gabinecie dentystycznym, najpierw należy go odpowiednio wyposażyć. Gabinety są różne, mniejsze z jednym stanowiskiem lub większe z kilkoma fotelami. Często gabinety prowadzą po kilka specjalizacji, a taka forma działalności generuje większe koszty spowodowane koniecznością kupna profesjonalnego sprzętu.

Kwoty, które właściciel gabinetu inwestuje w wyposażenie, mogą wahać się między 100-300 tys. zł. Dla przykładu unit dentystyczny (fotel wraz z koniecznym oprzyrządowaniem) kupimy już za 40 tys. zł, ale nie ma problemu żeby znaleźć taki za kwotę dwu i trzykrotnie wyższą. Do tego dochodzą aparat do rtg stomatologicznego (kilkanaście tys. zł.), meble do gabinetu i poczekalni oraz “drobiazgi” typu wiertła, zestawy diagnostyczne i cała masa narzędzi oraz oprzyrządowania, a także szkolenia dla stomatologów, pensje dla personelu, oświetlenie.

Mówiąc o zarobkach – stomatolodzy nie chwalą się jakoś strasznie swoimi dochodami. Z wywiadu przeprowadzonego przez Gazetę Wyborczą z krakowskim stomatologiem dowiedzieć się można, że przychód w wysokości 20 tys. zł. miesięcznie należy uznać za przyzwoity.

Jak sfinansować gabinet dentystyczny?

Nie każdy przedsiębiorca dysponuje własnym kapitałem. Jednym ze sposobów wsparcia biznesu jest kredyt bankowy. Gabinety stomatologiczne są uważane przez te instytucje za stabilne przedsięwzięcia  o stałych dochodach, dlatego banki mogą udzielać kredytów właścicielom gabinetów stomatologicznych na preferencyjnych warunkach np. o korzystnym oprocentowaniu. Banki najchętniej wspierają już działające biznesy, ale początkujący biznesmeni także znajdą korzystną ofertę.

Stomatolodzy chętnie korzystają z pomocy firm leasingowych, które także kierują się stabilnością biznesu oraz stałymi dochodami. Dzięki temu stomatolodzy mogą liczyć na korzystne wysokości raty, albo wydłużenie okresu spłaty.

Wydaje się, że najbardziej obiecującym  sposobem wsparcia gabinetów stomatologicznych są dotacje z Unii Europejskiej. O wsparcie ze środków unijnych starać się mogą zarówno biznesy dopiero rozpoczynające działalność, jak i te już istniejące. Dotacje z funduszy unijnych są przyznawane w drodze konkursów.

Co o tym wszystkim sądzisz?

Czy gabinet stomatologiczny to ciekawy pomysł na biznes? W naszym poradniku znajdziesz jeszcze wiele innych pomysłów.