Wizytówka-Google-Moja-Firma-SEO-ilustracja

[novashare_inline_content]

Wizytówka Google Moja Firma to podstawowe narzędzie firm lokalnych. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego jak utworzyć wizytówkę Google, jak ją zweryfikować, edytować i pozycjonować? Dowiedz się dla kogo wizytówka w Google będzie znakomitym rozwiązaniem, a także, które biznesy nie powinny tracić czasu na jej zakładanie.

W poradniku Wizytówka Google Moja Firma, przygotowanym przez Biznes21, znajdziesz jeszcze wiele innych przydatnych informacji, które sprawią, że Twoja firma będzie lepiej widoczna w Internecie dla potencjalnych klientów.

Co to jest wizytówka Google Moja Firma?

Serwis Google Moja Firma to narzędzie, które ułatwia Twoim potencjalnym klientom znalezienie Twojej firmy w internetowej wyszukiwarce i na Mapach Google, poznanie jej, nawiązanie kontaktu telefonicznego i skorzystanie z jej usług.

Odpowiednio zarządzana wizytówka Google to szansa na wypromowanie własnej firmy, budowanie zaufania i pozyskiwanie klientów z Internetu.

Jak działa Google Moja Firma?

Wizytówka pojawia się, gdy użytkownicy szukają Twojej i podobnych firm w wyszukiwarce lub Mapach Google.

Kiedy ludzie poszukują jakiejś usługi albo produktu to wpisują w wyszukiwarce nazwę konkretnego biznesu (jeśli ją znają) albo ogólnie nazwę typu tej usługi / produktu. Dodatkowo, bardzo często, wpisują nazwę miasta, dzielnicy bądź ulicy, na której danego sklepu poszukują.

W odpowiedzi na takie zapytanie Google, na stronie wyników wyszukiwania, pokazuje mapę i 3 firmy, które mają najlepiej zoptymalizowaną wizytówkę w Google Moja Firma i jednocześnie są zlokalizowane najbliżej osoby, która poszukuje danej usługi czy produktu.

Potencjalny klient może rozwinąć listę firm, żeby zobaczyć te znajdujące się poniżej trzeciej pozycji. Jednak, nie musi tego robić jeśli pierwsze 3 wizytówki go zadowolą. Dlatego jest tak ważne, żeby być jedną z tych 3 firm.

Po kliknięciu w wybraną wizytówkę sklepu czy biznesu, wizytówka się rozwinie i rozwinie się również cała mapa gdzie można będzie zobaczyć jeszcze więcej sklepów i punktów świadczących daną usługę w danej lokalizacji.

Monitorowanie pozycji w Google

Należy regularnie sprawdzać pozycje wizytówki Google Moja Firma, żeby wiedzieć jaka jest (i jak się zmienia w czasie) widoczność firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania. Chodzi o widoczność na całym obszarze działania firmy, a nie zaledwie w jednym miejscu. Bez tego, nie jest możliwe mierzenie wyników optymalizacji wizytówki.

Firmy lokalne, w znakomitej większości, nie mają pojęcia o prawdziwej pozycji wizytówki Google w lokalnych wynikach wyszukiwania i nie wiedzą jak prawidłowo prowadzić monitoring pozycji Google Moja Firma.

Dla Ciebie, jako lokalnego przedsiębiorcy poszukującego możliwości zdobycia przewagi nad konkurencją, to szansa. Wykorzystaj ją!

Czy wizytówka w Google jest dla każdego?

Wizytówka w Google to bardzo przydatne rozwiązanie dla większości lokalnych i multilokalnych biznesów. Ale czy wszystkie firmy mogą taką internetową wizytówkę mieć? Czy Twój biznes kwalifikuje się do rejestracji w serwisie Google Moja Firma?

Dla kogo JEST wizytówka w Google Moja Firma?

Dla biznesów, które posiadają unikalny, fizyczny adres, pod którym:

1. Prowadzą działalność obsługując swoich klientów na miejscu (np. gabinet stomatologiczny czy warsztat samochodowy).

W tym przypadku, tworząc wizytówkę w Google, pole mówiące o dostarczaniu produktów i świadczeniu usług U KLIENTÓW, należy pozostawić niezaznaczone.

warsztat samochodowy tworzenie wizytówki w Google

2. Nikogo na miejscu nie obsługują, gdyż dostarczają produkty i świadczą usługi wyłącznie u klienta (np. hydraulik). Pole należy zaznaczyć.

hydraulik tworzenie wizytówki w google moja firma

W przypadku tego typu działalności, po zaznaczeniu pola, Google zapyta Cię jeszcze czy chcesz ukryć swój adres i wyświetlać tylko region? Zaznacz tę opcję, gdyż miejsce, w którym mieszkasz nie jest lokalizacją dla klientów.

rejestracja firmy w GMF

3. Obsługują swoich klientów (na miejscu), ale też jeżdżą do nich, by świadczyć usługi (np. masażysta czy korepetytor). Pole należy zaznaczyć.

hydraulik tworzenie wizytówki w google moja firma

Przykładem innych biznesów należących do tej samej, trzeciej grupy firm (tzw. „hybrydowych”) są pizzerie, które oprócz serwowania pizzy na miejscu, dostarczają ją także do klientów.

Posiadanie profilu w Google Moja Firma – wyjątki

Ze względu na bogactwo typów firm i różnorodność świadczonych usług zawsze występują wyjątki.

Wśród firm, które (pod pewnymi warunkami) kwalifikują się do posiadania wizytówki w Google są biznesy prowadzących działalność sezonową np. działające tylko zimą lodowiska.

kaczki na lodzie

Takie firmy kwalifikują się jeśli, w danej lokalizacji, mają stały szyld widoczny dla klientów (przez cały rok).

Firmy niekwalifikujące się do posiadania wizytówki w Google

Biznesy, które NIE posiadają unikalnego, fizycznego adresu, do którego byłaby przypisana WYŁĄCZNIE jedna firma, nie kwalifikują się do rejestracji w Google Moja Firma.

Dotyczy to, na przykład, firm, które korzystają z biur wirtualnych (gdzie wiele biznesów ma ten sam adres) lub ze skrytek pocztowych (zamiast z adresów fizycznych lokalizacji).

Jak sprawdzić czy firma ma już wizytówkę?

Wejdź na stronę główną usługi Google Moja Firma, a następnie kliknij przycisk „Zacznij teraz”. Google poprosi Cię o zalogowanie się do konta.

https://www.google.com/business/

Wizytówka Google Moja Firma
Źródło: Google Moja Firma

W tym celu wpisz adres e-mail, którego używasz do logowania i kliknij „Dalej”, a następnie podaj hasło i kliknij „Dalej”.

Pojawi się strona, na której będzie można podać nazwę Twojej firmy i sprawdzić czy ma już wizytówkę w serwisie Google Moja Firma.

Co jest potrzebne do utworzenia profilu firmy w serwisie Google Moja Firma?

Konieczne jest posiadanie konta Google. Jeżeli korzystasz z poczty Gmail to oznacza, że masz już konto i możesz je wykorzystać. Jeżeli jednak go jeszcze nie masz to musisz je założyć co nie jest skomplikowane.

Jak dodać firmę do Google Maps?

Aby zarejestrować swoją firmę w usłudze Google Moja Firma wejdź na stronę główną (link jak wyżej), a następnie kliknij „Zacznij teraz”. Zaloguj się do konta i kliknij „Dalej”.

Jeżeli nie masz konta w Google to musisz je założyć. W tym celu kliknij „Więcej opcji” i wybierz „Utwórz konto”. Pokaże się strona, na której możesz uzupełnić wszystkie informacje niezbędne do założenia konta.

Nazwa firmy

Mając konto w Google możesz się zalogować i przenieść na stronę gdzie będziesz mógł wpisać nazwę swojej firmy. Zrób to a następnie kliknij „Dalej”.

Adres firmy

Pojawi się kolejna strona z miejscem do wpisania adresu. Wpisz adres, ale na razie nie klikaj „Dalej”.

Jak już było mówione, w zależności od typu Twojego biznesu, znajdujący się pod adresem checkbox „Dostarczam produkty i świadczę usługi u klientów”, powinien być zaznaczony lub nie.

Przypadek 1 (dentysta)

Jeżeli jesteś dentystą, który świadczy swoje usługi w gabinecie stomatologicznych, to nie zaznaczaj tego checkboksa, bo nie dostarczasz produktów i nie świadczysz usług u klientów tylko, wręcz przeciwnie, na miejscu w swoim gabinecie. A więc kwadracik pozostaje pusty. Następnie klikasz „Dalej”.

Przypadek 2 (hydraulik)

Jeżeli natomiast jesteś hydraulikiem to dostarczasz produkty i świadczysz usługi u klientów. W tym przypadku, świadczysz usługi, jeździsz do nich i dokonujesz reperacji, a więc należy zaznaczyć ten checkbox, a następnie kliknąć „Dalej”.

Po kliknięciu „Dalej” pojawi się drugi checkbox (na slajdzie po prawej stronie punkt numer dwa) „Ukryj mój adres. To nie jest lokalizacja dla klientów.”

Będąc hydraulikiem powinieneś ten drugi checkbox również zaznaczyć, bo nie chcesz, żeby klienci widzieli adres twojego prywatnego mieszkania, w którym przecież nie świadczysz usług. Po zaznaczeniu obydwu checkboksów kliknij „Dalej”.

Przypadek 3 (pizzeria)

Trzeci przypadek to, na przykład, pizzeria, która świadczy usługi na miejscu w lokalu, ale też dostarcza produkty do klientów.

W takim przypadku należy checkbox „Dostarczam produkty i świadczę usługi u klientów” zaznaczyć, a następnie kliknąć „Dalej”. Natomiast drugiego checkboksa „Ukryj mój adres. To nie jest lokalizacja dla klientów” nie należy zaznaczać. On musi pozostać pusty. Następnie możesz kliknąć „Dalej”.

Obszar dostawy

Po wpisaniu adresu nadszedł czas na podanie obszaru dostawy. Są dwie opcje.

Pierwsza – dostarczanie towarów i świadczenie usług w ramach regionu, miasta lub kodu pocztowego. Jeżeli tę opcję zaznaczysz, następnie wybierasz region lub miasto, na obszarze którego świadczysz swoje usługi.

Druga opcja to dostarczanie towarów i świadczenie usług w określonej odległości od firmy. Jeżeli wybierzesz tę opcję, musisz podać promień w jakim obsługujesz klientów swojej firmy. Na przykład, dwa kilometry, 5 czy 10 kilometrów wokół siedziby firmy, której adres podałeś w Google Moja Firma.

Cokolwiek wybierzesz, cokolwiek podasz, powinien być to obszar, na którym rzeczywiście obsługujesz swoich klientów.

Kategoria

Wybierając kategorię pamiętaj o tym, że dobrze dobrana kategoria pozwala przyciągnąć klientów, którzy szukają w danej okolicy firm takich jak Twoja. Wybierz kategorię, która najlepiej pasuje do Twojej firmy.

Kontakt

Ostatni etap rejestracji to podanie kontaktu. Wpisz numer telefonu i podaj adres witryny internetowej (jeśli ją masz), a następnie kliknij „Dalej”.

Po zakończeniu rejestracji, rozpoczyna się część związana z weryfikacją Twoich powiązań z firmą, dla której wizytówkę chcesz stworzyć.

Weryfikacja

Po wpisaniu adresu i podaniu kontaktu w procesie rejestracji firmy zaczyna się etap weryfikacji firmy. Pojawi się informacja zweryfikuj swoje powiązania z tą firmą. Aby w pełni wykorzystać możliwości jakie daje wizytówka Google koniecznie należy ją zweryfikować potwierdzając, że ma się uprawnienia do zarządzania nią. Pojawią się wtedy nowe funkcjonalności (przed weryfikacją niedostępne) takie jak możliwość zamieszczania wpisów czy śledzenia statystyk dotyczących wizytówki w Google Moja Firma. Kliknij Dalej.

Kod weryfikacyjny Google

Powszechnie stosowany przez Google sposób weryfikacji to wysłanie kartki pocztowej z kodem na adres, który został podany w procesie rejestracji firmy.

A więc, wpisz nazwę kontaktu i naciśnij wyślij pocztą. Pojawi się potwierdzenie, że kartka pocztowa jest w drodze. Za 15 dni otrzymasz kartkę pocztową z kodem weryfikacyjnym i instrukcjami.

Wciśnij dostosuj wizytówkę. Pojawi się informacja Witamy w Google Moja Firma i otrzymasz dostęp do panelu ze swoją wizytówką, którą możesz uzupełniać.

Otrzymasz także wiadomość e-mail od Google o tytule „Twój kod PIN do Google Moja Firma jest w drodze. Witamy w Google Moja Firma.”

Czekając na kod PIN poświęć chwilę na uzupełnienie danych i podanie swoim klientom wszelkich niezbędnych informacji. Gdy naciśniesz „podaj informacje o firmie”, zostaniesz przeniesiony do panelu z wizytówką swojej firmy gdzie będziesz mógł zacząć ją uzupełniać.

W międzyczasie, zgodnie z obietnicą, w ciągu 15 dni dotrze do Ciebie pocztą kartka od Google Moja Firma z kodem w środku. Wizytówka firmy będzie wtedy widoczna w usługach Google i nie powinno być żadnego problemu z wpisaniem kodu weryfikacyjnego.

Otrzymałem kod weryfikacyjny Google i co dalej?

Wystarczy że się zalogujesz do swojej wizytówki w Google Moja Firma i tam, od razu, zobaczysz miejsce gdzie należy wpisać kod weryfikacyjny.

Wpisz kod weryfikacyjny, który znajdował się w kartce przesłanej przez Google, a następnie kliknij zweryfikuj. Pojawi się wspaniała informacja: „Twoja firma została zweryfikowana”. Twoje konto ma teraz uprawnienia do zarządzania firmą w Google.

Wizytówka Google: edycja

W czasie rejestracji pewne informacje zostały już wprowadzone do profilu Twojej firmy, ale nie wszystkie. Teraz zajmiemy się uzupełnieniem reszty profilu.

W tym celu ze strony głównej przeniesiemy się na stronę z informacjami. Z menu po lewej stronie wybieramy „informacje” i uzupełniamy najważniejsze z nich. Zaczniemy od podania godzin pracy Twojej firmy.

Godziny pracy

Kliknij „dodaj godziny pracy”. Następnie kliknij przycisk znajdujący się przy każdym dniu tygodnia i wybierz godziny dla „otwarte od otwarte do”.

Oczywiście, jeżeli Twój biznes jest nieczynny w sobotę czy niedzielę, pozostaw „zamknięte”. Jeżeli masz np. godzinną przerwę obiadową to możesz wybrać inne godziny. Na przykład, zamiast 9-17 możesz wybrać przedział 8-12 i 13-17. Dzięki temu Twoi klienci będą wiedzieć kiedy Twój biznes jest otwarty i kiedy mogą przyjść i ich obsłużysz, a kiedy nie.

Wprowadzimy teraz niestandardowe godziny pracy. Są to godziny otwarcia w dniach, w których firma funkcjonuje inaczej niż zazwyczaj. Chodzi tu o święta państwowe. Jeżeli Twój biznes jest otwarty, to przy każdym z dni świątecznych, możesz zaznaczyć odpowiednie godziny pracy.

Numer telefonu

Dodając numer telefonu należy pamiętać, że ten numer powinien umożliwiać bezpośredni kontakt z daną lokalizacją firmy. Nie należy podawać numeru telefonu, który przekierowuje pod inny numer. Chodzi o to, żeby klienci w miarę szybko mogli się skontaktować z Twoją firmą.

Istnieje możliwość dodania więcej niż jednego numeru telefonu. Wtedy, jako podstawowy, możesz podać numer stacjonarny, a jako dodatkowy, numer telefonu komórkowego.

Adres firmowej strony www

Jeśli masz stronę firmową i podczas rejestracji nie podałeś jej adresu to teraz możesz to zrobić. Należy podać adres strony, która jest aktywna. Nie należy podawać adresu, który odsyła (bądź przekierowuje) na stronę inną niż firmowa. Dotyczy to np. stron w serwisach społecznościowych.

Atrybuty

Atrybutami mogą być elementy oferty, dzięki którym klienci uzyskają więcej informacji o Twojej firmie (na przykład dostęp do Wi-Fi, stoliki na świeżym powietrzu itp.).

Niektóre atrybuty Twojej firmy, takie jak stoliki na świeżym powietrzu, możesz edytować, a niektóre, takie jak to czy Twoja firma jest popularna, zależą od opinii użytkowników Google, którzy ją odwiedzili.

Podsumowując, atrybuty to cechy charakterystyczne Twojej firmy i informacje, które ją lepiej opisują w oczach potencjalnych klientów.

Data otwarcia

Dodaj datę otwarcia. Chodzi o datę rozpoczęcia działalności Twojej firmy (przeszłą lub przyszłą).

Opis firmy

W opisie swojej firmy możesz odnieść się do jej historii, do oferty i wszystkiego tego co ją wyróżnia. Podaj informacje, które będą ciekawe i przydatne dla Twoich potencjalnych i obecnych klientów. Nie pisz o promocjach i cenach (czyli typowo sprzedażowych rzeczach), na które miejsce jest gdzie indziej w Google Moja Firma. Nie umieszczaj też w sekcji z opisem żadnych linków.

Jeżeli jeszcze nie widzisz tej sekcji w swoim panelu to zaczekaj na dokończenie procesu weryfikacji, a następnie uzupełnij ten punkt.

Google: pytania i odpowiedzi

„Pytania i odpowiedzi” to funkcjonalność, która pozwala każdemu użytkownikowi (właściciela firmy włączając) zadawać pytania dotyczące danej firmy lub udzielać odpowiedzi. Chodzi o zapewnienie wszystkim zainteresowanym jeszcze bardziej szczegółowej informacji o danym biznesie i jego usługach tak, aby im pomóc w podjęciu decyzji o wykonaniu telefonu do firmy, dokonaniu rezerwacji, wizycie czy zakupie.

Monitoruj pojawiające się pytania i odpowiadaj na nie.

W tym celu, włącz w Google Moja Firma opcję otrzymywania powiadomień o nowych pytaniach.

W panelu Twojej firmy, w Google Moja Firma, wybierz zakładkę „Ustawienia”, a następnie zaznacz opcję „Pytania i odpowiedzi”. Są to powiadomienia o opublikowanych w Google pytaniach i odpowiedziach dotyczących Twojej firmy.

Odpowiadaj nawet, gdy ktoś inny już podał odpowiedź. To w kontekście nowych użytkowników i nowych odpowiedzi pokaże, które informacje są prawidłowe, a które niekoniecznie.

Zgłaszaj spam i pytania nie na temat.

Zgłaszanie niestosownych treści, niedotyczących Twojej firmy lub zwyczajnie będących spamem, to jedyny sposób, by utrzymać swój profil „w czystości”.

Skargi i negatywne uwagi

Traktuj skargi i negatywne uwagi, które mogą się pojawić zamiast pytań, tak samo jak negatywne recenzje. Ustosunkuj się do nich merytorycznie. Użytkownicy mają możliwość edytować i usuwać komentarze. Być może to zrobią, gdy im wszystko wyjaśnisz.

Własne FAQ

Wykorzystaj swoje własne często zadawane pytania i odpowiedzi (FAQ) dodając je w sekcji „Pytania i odpowiedzi”, żeby uprzedzić pojawienie się pytań, które i tak by się pojawiły wraz z niekoniecznie prawidłowymi odpowiedziami.

Czy dodanie firmy do Google Maps jest darmowe?

Tak. Wizytówka jest bezpłatna. Google nie pobiera żadnych opłat z tytułu jej utworzenia w serwisie Google Moja Firma.

Wizytówka Google: oszuści!

Należy uważać na oszustów, którzy próbują zarobić na niewiedzy właścicieli firm lokalnych wmawiając im, że jest inaczej.

Zupełnie inną sprawą jest płatność na rzecz kogoś komu decydujesz się zlecić wykonanie usługi polegającej np. na dodaniu i/lub optymalizacji wizytówki w Google moja Firma.

Pozycjonowanie w Google Maps

Na wysokie pozycje wizytówki Google składa się wiele czynników, ale na początek skoncentruj się na trzech rzeczach:

  1. W maksymalnym stopniu uzupełnij profil swojej firmy. Jeżeli możesz wypełnić jakieś pole to koniecznie to zrób.
  2. Na bieżąco aktualizuj informacje (np. godziny pracy w święta) i zamieszczaj nowe (np. publikuj posty i zdjęcia).
  3. Zbieraj recenzje, dziękuj i odpowiadaj na te już zamieszczone.

Jak usunąć wizytówkę Google?

Wejdź do profilu firmy w Google Moja Firma i ze znajdującego się po lewej stronie menu wybierz „Informacje”. Przewijaj stronę szukając nagłówka „Oznacz firmę jako zamkniętą w Google”. Po kliknięciu, pojawią się trzy opcje: „Oznacz jako tymczasowo zamkniętą”, „Oznacz jako zamkniętą na stałe” i „Usuń wizytówkę”.

Jak można się skontaktować z Google Moja Firma?

Generalnie, nie jest łatwo skontaktować się z Google. Należy liczyć się z tym, że żeby coś załatwić najczęściej trzeba długo czekać i wielokrotnie ponawiać zapytanie.

Google zachęca, żeby wysłać na Twitterze wiadomość zawierającą w treści wzmiankę @GoogleMyBiz lub dodać komentarz na stronie Google Moja Firma na Facebooku. Należy wpisać adres URL strony swojej firmy w Mapach Google bez podawania danych osobowych, haseł, adresów e-mail itp.

Twitter: https://twitter.com/googlemybiz

Facebook: https://www.facebook.com/GoogleMyBusiness

Pomocy w odpowiedzi na pytania można też szukać na stronie społeczności Google Moja Firma.

Podsumowanie

Jeżeli Twój biznes nadaje się do tego, by utworzyć dla niego taką internetową wizytówkę, to koniecznie to zrób. Dzięki temu Twoja firma znajdzie się na Mapach Google.

Zapisz adres tej strony, żeby móc do niej wracać i, krok po kroku, uzupełniać wizytówkę swojego biznesu w Google Moja Firma.

[novashare_inline_content]

[novashare_floating]