Szkółka piłkarska dla dzieci

JAK ZAŁOŻYĆ KLUB PIŁKARSKI DLA DZIECI?

Magia znanych nazwisk ma wielką moc, dlatego szkółki piłkarskie dla dzieci przeżywają prawdziwe oblężenie. Ale jak założyć klub piłkarski dla dzieci i czy to dobry pomysł na biznes?

Dzięki sukcesom naszych piłkarzy mali chłopcy chcą być drugim Piątkiem i Lewym, dając w odstawkę światowe gwiazdy piłkarskie. Co najbardziej cieszy, do szkółek piłkarskich należą także dziewczynki. Może doczekamy się kiedyś polskiej drużyny kobiecej!

Szkółki piłkarskie powstają więc niemal jak grzyby po deszczu, jednak nie każda odniesie sukces. Co trzeba zrobić, żeby założyć szkółkę piłkarską i sprostać wymaganiom rynku?

Jak założyć klub piłkarski dla dzieci?

Założyciele szkółek (klubów i akademii) mogą prowadzić swoje biznesy jako popularna w Polsce jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka, ale też stowarzyszenie i fundacja. Wszystkie formy działalności są dopuszczalne, lecz dokładnie trzeba przemyśleć, który rodzaj podmiotu chce się prowadzić, bo to określa sposób rozliczania się i płacenia podatków.

Chociaż żadne przepisy nie mówią, że szkółkę piłkarską powinien prowadzić wykształcony trener piłkarski, to najczęściej szkółki, kluby i akademie zakładają byli piłkarze, trenerzy, ewentualnie inni sportowcy i pasjonaci piłki nożnej.

Szkółka piłkarska – model sportowy

Chłopcy grają w piłkę nożną | Blog Biznes21.pl

Szkółki piłkarskie dla dzieci (podobnie kluby i akademie) mogą działać w dwóch modelach sportowych – oparty na własnej koncepcji lub franczyzowy.

Szczególnie w przypadku, gdy założycielem szkółki jest były piłkarz mogący poszczycić się znanym nazwiskiem i osiągnięciami, to z pewnością chętniej stworzy własny model klubu. Daje to swobodę działania, decyzyjność i falę młodych talentów, jeśli zaproponowany system okaże się być sukcesem. Właściciele z mniej znanym nazwiskiem także chętnie prowadzą szkółki zgodnie z opracowanymi przez siebie metodami treningowymi i taki model sportowy w Polsce przeważa.

Magia znanych klubów działa na wszystkich, dlatego nie brakuje też szkółek piłkarskich działających w modelu franczyzowym.

Franczyza gwarantuje większe bezpieczeństwo, gotowy model biznesowy, zapewnia atrakcyjne wyjazdy i rozpoznawalność dzięki znanej marce, jednak ogranicza możliwości wprowadzenia własnych rozwiązań szkoleniowych. A czasami nietypowe metody mogą odnieść większy skutek.

Szkółka piłkarska dla dzieci – wymagania i koszty

Prowadzenie szkółki piłkarskiej oznacza konieczność spełnienia przez właściciela określonych wymagań infrastrukturalnych i kadrowych. Młodym piłkarzom należy zapewnić odpowiednie warunki do treningu.

1. Lokalizacja

Przed założeniem szkółki piłkarskiej warto przeprowadzić solidne rozeznanie wśród konkurencji. W dużych miastach szkółek i klubów jest dużo, podobnie na terenach podmiejskich, ale też zainteresowanie piłką nożną jest ogromne i stale przybywa młodych piłkarzy.

W małych miastach jest nieco łatwiej. Bywają miejscowości, gdzie w ogóle nie ma jeszcze klubu piłkarskiego i tam można próbować szczęścia. W takich przypadkach szczególnie należy wziąć pod uwagę statystyki demograficzne, by zdobyć odpowiednią ilość chętnych.

2. Boiska piłkarskie

Jak założyć klub piłkarski dla dzieci

By stworzyć i prowadzić własną szkółkę piłkarską nie trzeba być posiadaczem boiska piłkarskiego. W ogóle infrastruktura własna w tego typu działalności nie jest konieczna. Boisko piłkarskie wraz z zapleczem bez trudu można wynająć za niewielkie pieniądze, Problemem bywa konkurencja korzystająca z tych samych boisk, ponieważ szkółki “wyrywają” sobie najbardziej atrakcyjne godziny treningów.

Na boiskach sportowych młodzi piłkarze grają obecnie przez cały rok, dzięki instalacji hal pneumatycznych (balonów), zaś w miejscach gdzie takich rozwiązań na jesień i zimę nie ma, szkółki piłkarskie korzystają z dostępnych hal i sal gimnastycznych. Boiskami treningowymi otwartymi, popularnymi w ostatnich latach Orlikami oraz halami i salami sportowymi dysponują szkoły oraz licznie rozsiane po kraju Ośrodki Sportu i Rekreacji (OSiRy). Także kluby piłkarskie podnajmują sobie wzajemnie infrastrukturę.

Przykładowy koszt wynajmu boiska w Ośrodku Sportu i Rekreacji w dużym mieście na 1,5h w godzinach popołudniowych (czyli najpopularniejszych) to 170 zł za całe boisko, natomiast za połowę boiska trzeba zapłacić 100 zł.

3. Kadra trenerska

Mała szkółka piłkarska, szczególnie na początku swojej działalności poradzi sobie z jednym trenerem. Najczęściej jest to właściciel szkółki pełniący funkcję trenera. Jeden trener jest w stanie prowadzić jednocześnie nawet kilka drużyn, chyba że działalność organizacyjna i księgowa szkółki to uniemożliwia.

Gdy przedsięwzięcie się rozrasta konieczne staje się zatrudnienie dodatkowych trenerów. W obecnych czasach coraz więcej trenerów zwiększa swoją atrakcyjność na rynku pracy dzięki zdobywaniu najwyższych uprawnień (licencji) PZPN i UEFA.

4. Wyposażenie

Każda szkółka, nawet ta, która nie dysponuje własnym boiskiem powinna zapewnić swoim młodym piłkarzom pomoce treningowe. Do niezbędnego wyposażenia szkółki piłkarskiej zaliczyć należy piłki, pachołki, tyczki i drabinki treningowe, kamizelki treningowe, pompki, a także dodatkowe bramki i meczowe stroje piłkarskie.

Klub piłkarski dla dzieci – wsparcie i dochody

Szkółka piłkarska może funkcjonować bez problemów finansowych, gdy  płynnie i bez trudu pozyskuje nowych zawodników. Zazwyczaj kluby piłkarskie utrzymują się z comiesięcznych opłat od członków klubu czy szkółki. Miesięczne stawki za przynależność dziecka do klubu piłkarskiego w zależności od rejonu kraju wahają się od 100-180 zł, a w szkółkach prowadzonych w modelu franczyzowym przekraczają 200 zł.

Dodatkowo niektóre szkółki wprowadzają jednorazowe opłaty członkowskie z reguły niższe od tych comiesięcznych.

Wiele klubów i szkółek, pomaga sobie dzięki wsparciu sponsorów. W zamian za bandę reklamową na boisku piłkarskim z oznaczeniem sponsora, szkółka może przeprowadzać inwestycje – drobne lub większe. Od zakupu bramek piłkarskich i strojów meczowych po remont boiska. Wszystko zależy od treści kontraktu między szkółką a sponsorem.

Co decyduje o sukcesie szkółki piłkarskiej dla dzieci?

Celem każdej uczciwie działającej szkółki jest wyszkolenie jak najlepszych sportowców. Aby zwiększać swoje umiejętności, poza samymi treningami, młodzi piłkarze dla rozwoju powinni brać udział w rozgrywkach i turniejach różnych szczebli.

Fachowe podejście do młodych zawodników, dobre wyszkolenie, zdrowa rywalizacja i sukcesy w rozgrywkach meczowych decydują o wysokiej pozycji szkółki piłkarskiej.

Do tego dochodzą jeszcze wyjazdy na obozy treningowe, wygodna lokalizacja boisk piłkarskich, na których dzieci się szkolą, dogodne godziny treningów i rozsądne stawki.

A jakie jest Twoje zdanie?

Teraz, gdy już wiesz jak założyć klub piłkarski dla dzieci czy uważasz, że szkółka piłkarska dla dzieci to dobry pomysł na biznes? Poznaj nasz poradnik klikając w poniższy link!

POMYSŁ NA BIZNES