salon stylizacji paznokci blog

OTWIERAMY SALON STYLIZACJI PAZNOKCI

By założyć salon stylizacji paznokci nie wystarczy miłość do pięknych i zadbanych dłoni oraz stóp. Stylizacja paznokci to jedna z typowych usług kosmetycznych. Nie trzeba być  wykształconą kosmetyczką by otworzyć studio stylizacji paznokci, jednak bez podstawowej wiedzy i umiejętności zdobytych choćby na kursach specjalistycznych nie będzie łatwo taki biznes prowadzić.

Salon stylizacji paznokci – jak otworzyć i przetrwać?

Już przy pierwszym kontakcie klientki z salonem można się zorientować czy stylistka paznokci jest fachowcem czy jedynie udaje orientację w temacie. Salony kosmetyczne prowadzone przez amatorów z góry są skazane na porażkę. Przy czym raz przyswojona wiedza też nie wystarcza. Aby w gąszczu salonów przetrwać trzeba stale się szkolić, doskonalić umiejętności własne i pracowników nie tylko w teorii, ale też na warsztatach praktycznych, znać i wprowadzać nowości rynkowe.

Z pewnością nie można ograniczać się jedynie do klasyki czyli manicure i pedicure. Salony stylizacji paznokci poszerzają swoje usługi o zabiegi charakterystyczne dla salonów kosmetycznych, dbają o pielęgnację ciała, twarzy, oczywiście dłoni i stóp, wykonują masaże, depilację oraz oferują stylizację rzęs i brwi.

* Liczbę użytkowników polskiego Pinteresta zainteresowanych, między innymi, tematyką paznokci (rodzaje, stylizacja i pielęgnacja paznokci, lakiery do paznokci, manicure na specjalne okazje itp.) znajdziesz w e-booku „Uroda”.

Kolejny element decydujący o powodzeniu biznesu to estetyka i przestrzeganie zasad higieny. Wychodząc z salonu stylizacji paznokci z pokaleczonymi palcami nie mamy ochoty na powrót do tego miejsca, o obawach związanych z zakażeniem bakteriami czy wirusami nie wspominając. Odpowiedzialność za klienta to podstawa, dlatego profesjonalna sterylizacja narzędzi i używanie rękawiczek jednorazowych powinny iść w parze z umiejętnościami.

Pojawienie się salonów SPA i gabinetów medycyny estetycznej powoduje, że rynek usług upiększających, w tym salonów stylizacji paznokci, jest bardzo konkurencyjny. Poza profesjonalizmem, dbałością o zdrowie i komfort klienta ważna jest też lokalizacja salonu.

Otwarcie salonu stylizacji paznokci w małym mieście, gdzie na rynku funkcjonują już salony kosmetyczne, ale żaden z nich nie jest dedykowany paznokciom może zakończyć się sukcesem, a kolejne studio stylizacji paznokci w dużym mieście okazać się totalną klapą.

Dlatego tak ważne jest rozeznanie rynku. Można podpytać klientek i klientów sklepów i innych punktów usługowych w interesującej nas lokalizacji czy w okolicy jest salon, czy są zadowoleni i odpowiedzieć sobie na nurtujące pytania.

Podsumowując, najważniejsze przy prowadzeniu salonu stylizacji paznokci są:

  • umiejętności
  • higiena
  • szkolenia
  • dobra lokalizacja
  • miła atmosfera i sympatyczna obsługa

Salon stylizacji paznokci – wymogi

zdjęcie pomalowanych paznokci

W Polsce salony kosmetyczne zakładają najczęściej osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (jednoosobowa działalność gospodarczą), ale można też założyć spółkę cywilną. Obydwie formy mają zalety i wady, rodzaj prowadzonej działalności zależy od przedsiębiorcy.

Wymagania stawiane właścicielom salonów stylizacji paznokci przez służby sanitarne są równie skomplikowane jak te, które spełniać muszą punkty gastronomiczne.

Przed wyszukaniem sobie wymarzonego lokalu warto zapoznać się z przepisami sanitarnymi i lokalowymi. To samo dotyczy salonów kosmetycznych, fryzjerskich, odnowy biologicznej i studiów tatuażu.

Wyszukanie wszystkich wymogów jest trudne, ponieważ wypływają z różnych organów prawnych, dlatego najlepiej spytać właściciela salonu stylizacji paznokci, który już funkcjonuje na rynku. Druga możliwość to zapoznanie się z nieobowiązującym już, ale dobrze ukierunkowującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. Nr. 31 z 2004r. poz. 273).

Oto fragmenty wspomnianego rozporządzenia, dające świetną orientację, jak dokładne i momentami zagmatwane są to wytyczne:

sanitarne przepisy

Studio stylizacji paznokci – koszty

Zakładając, że znajdziemy lokal w miarę możliwości przystosowany do obsługi gabinetu kosmetycznego (najlepiej w miejscu gdzie wcześniej prowadzono podobną działalność) pozostają koszty drobnego remontu i wykończenia wnętrza, zakupu mebli, łóżek i foteli. Wydamy na to kilkadziesiąt tys. zł. Jeden profesjonalny fotel kosmetyczny to koszt 3-4 tys. zł.

salon stylizacji paznokci pin

Jeśli nie uda nam się znaleźć lokalu już dostosowanego do działalności salonu, remont wraz z wyposażeniem łazienki może kosztować nawet 100 tys.zł. Wszystko zależy od fantazji właściciela i efektu, jaki ma zamiar osiągnąć. W dużych miastach salony kosmetyczne często są bardzo ekskluzywnie wykończone. Przy okazji nie zapominajmy o umilaczach czasu – relaksującej muzyce z głośników lub telewizora, co wiąże się z odpowiednimi opłatami licencyjnymi oraz o aktualnych czasopismach, także o tematyce męskiej, bo panowie również lubią zadbane paznokcie.

Z drobniejszych, ale za to najważniejszych produktów salon stylizacji paznokci musimy zaopatrzyć w narzędzia niezbędne do przeprowadzania manicure i pedicure: lakiery, zmywacze, odżywki, cążki, pilniki, nożyczki, sterylizatory, miski, waciki itp.

Do tych kosztów doliczyć należy jeszcze czynsz i inne stałe opłaty miesięczne. W zależności od miejsca są to 2-4 tys.zł. Prowadząc salon kosmetyczny we własnym domu nie musimy martwić się o czynsz, ale pamiętajmy, że studio stylizacji paznokci powinno znajdować się w wyodrębnionej części.

Jeśli w salonie stylizacji paznokci zatrudniamy pracowników, do wyżej wymienionych kosztów doliczamy ich pensje oraz wydatki, które musimy ponieść na kursy doskonalące.

Listę wydatków zamyka koszt zakupu kasy fiskalnej 2-3 tys. zł.

Czy można zarabiać na salonie stylizacji paznokci?

Można, lecz jak w każdym biznesie wysokość dochodów uzależniona jest od ilości klientów. Wielkość lokalu, w którym mieści się salon, determinuje ilość stanowisk pracy. Na tej podstawie można wyliczyć dzienne przychody.

Ponieważ każde wyliczenie będzie  indywidualne dla konkretnego salonu, warto więc podać przykładowe stawki za klasyczny manicure i pedicure z dużego i małego miasta. Podawanie stawek za inne usługi z uwagi na ich różnorodność nie ma sensu, łatwo można to sprawdzić na stronach internetowych salonów.

Manicure z malowaniem paznokci w dobrym salonie w dużym mieście to koszt 60-70 zł, pedicure z  malowaniem w dużym mieście 120-130 zł. Odpowiedniki w mniejszych miastach to manicure 50 zł., pedicure 80 zł.

Czy salon stylizacji paznokci może być dobrym pomysłem na biznes?

Jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie? A może zainteresują Cię jeszcze inne pomysły z naszego poradnika?