JAK OTWORZYĆ SALĘ ZABAW DLA DZIECI?
[novashare_inline_content]
Jak otworzyć salę zabaw dla dzieci, by stała się dobrym biznesem? Jak zapewnić dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo? Salę zabaw dla dzieci może założyć każdy. Wystarczy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą i chociaż odrobinę orientacji w tematyce dziecięcej. Ale najważniejsze, by mieć świadomość, że z sali zabaw korzystają dzieci i dla właściciela bawialni to ich bezpieczeństwo musi być priorytetem.
Ale do sali zabaw ze swoimi pociechami przychodzą rodzice i opiekunowie i to oni decydują o powodzeniu naszej działalności. Dzieciom mniej zależy na super wyposażeniu, funkcjonalnych szafkach na buty czy miłej obsłudze. W sali zabaw ma być super zabawa. Rodzice zwracają uwagę na zabezpieczenia, czystość, dostępność toalet i przewijaków, a także na smak ciastka i uprzejmą panią w kawiarni. Jeśli więc coś szwankuje istnieje ryzyko utraty klienta.
Jak otworzyć salę zabaw dla dzieci zgodnie z przepisami i wymaganiami?
Nie istnieją w Polsce przepisy prawne precyzujące wymagania w tego rodzaju działalności. Sale zabaw nie są objęte także obowiązkową kontrolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Można za to znaleźć wytyczne Sanepidu dla właścicieli bawialni. Wszystko sprowadza się do poczucia odpowiedzialności i zdrowego rozsądku osób prowadzących działalność.
Warto się zapoznać z instrukcjami Sanepidu, są bardzo precyzyjne i podpowiadają na co należy zwracać uwagę otwierając salę zabaw. Zawierają wymogi sanitarno-higieniczne, techniczne, a także zalecenia dotyczące wyposażenia i zatrudnianego personelu.
Zgodnie z wytycznymi Sanepidu wyposażenie pomieszczeń powinno być zgodne z normą PN-EN 1176 i PN-EN 14960 (zgodność powinna być potwierdzona certyfikatem lub deklaracją zgodności).
W razie wątpliwości co do wyposażenia bawialni, pomocni mogą być inspektorzy z Centrum Kontroli Placów Zabaw. CKPZ jest jednostką inspekcyjną kompleksowo badającą bezpieczeństwo zabawy w ogólnodostępnych placach zabaw.
Sala zabaw dla dzieci – powierzchnia
Przy obecnym nasyceniu rynku salami zabaw w dużych miastach, mała powierzchnia, przykładowo 50 m2, nie ma większego sensu, ale w małej miejscowości, gdzie konkurencja jest niewielka lub żadna, bawialnia takiej wielkości może się sprawdzić. Warto jednak pamiętać, że w małym lokalu wyposażenie będzie ograniczone, można więc zdobyć przychylność klientów smaczną kawą, atrakcyjną lokalizacją i dostępnym parkingiem.
Otwierając sale zabaw w większych miastach i miejscowościach z dużą konkurencją należy myśleć już o powierzchniach powyżej 100 m2, przy czym najlepiej, żeby pomieszczenia miały 200-300 m2 i co najmniej 4 m wysokości. Duże sale zabaw, z wielopoziomowymi konstrukcjami, mają po 5-6 m wysokości. Dysponując salą o niewielkiej powierzchni, ale sensownej wysokości także można atrakcyjnie wyposażyć bawialnię.
Bawialnia dla dzieci – koszty
Rozmiary i ilość konstrukcji, zabawek i mebli, które wstawimy do sali zabaw, zależą od wielkości lokalu. Dlatego trudno jest uśredniać koszty jakie poniesiemy ruszając z bawialnią dla dzieci. Należy przyjąć, że kwota 100 tys. zł pozwala już na niezłe wyposażenie sali, przy niższych nakładach (20 – 30 tys. zł) istnieje opcja wzięcia sprzętu w leasingu.
Próbując być konkurencyjnym, a więc rozważając więcej atrakcji dla dzieci powinniśmy mieć na uwadze raczej kwoty rzędu 200-300 tys zł.
Żeby wyliczyć rentowność planowanego biznesu, poza kosztami na wyposażenie, należy wziąć pod uwagę inne czynniki, na które wpływ ma powierzchnia sali zabaw:
- czynsz za lokal (prąd, woda, ogrzewanie)
- planowane stawki za godzinę na jedno dziecko i ilość dzieci odwiedzających bawialnię podczas jednej godziny
- jeśli nasza bawialnia dysponuje salami urodzinowymi, możliwa ilość organizowanych urodzin podczas jednego weekendu / stawka za urodziny
- personel obsługujący salę ( np. w małej sali może wystarczyć jedna osoba)
- dla prowadzących kawiarnię w ramach sali zabaw
- koszty zakupu i przygotowania napojów i przekąsek oraz zatrudnienia personelu
Inne koszty to min. ubezpieczenie naszej firmy od odpowiedzialności cywilnej, należny podatek za tego typu usługi, sprzątanie i konserwacja sprzętu.
Wyposażenie sali zabaw dla dzieci – bezpieczeństwo to podstawa
Mała sala i niewielkie nakłady na wyposażenie wystarczały raczej kilkanaście lat temu. Wtedy sal było niewiele i cały biznes w Polsce dopiero się testował, niestety na żywym i bardzo delikatnym organizmie – na dzieciach. Z tego też powodu ciężko było znaleźć w Polsce firmy zapewniające bezpieczne wyposażenie, więc właściciele korzystali z chińskich produktów niskiej jakości.
Na szczęście te czasy mamy za sobą. Na polskim rynku łatwo znaleźć firmy wyposażające bawialnie, jednak przed skorzystaniem z usług takiego podwykonawcy koniecznie trzeba zrobić rekonesans, popytać innych właścicieli sal zabaw, albo poczytać fora internetowe. Nie brakuje bowiem nierzetelnych dostawców, którzy budują konstrukcje z materiałów niskiej jakości i z niewłaściwym wykończeniem. W tym biznesie warto kierować się przysłowiem “Chciwy dwa razy traci”. Pamiętajmy, z sal zabaw mają korzystać nasze pociechy, więc bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.
W co warto wyposażyć salę zabaw?
W zależności od powierzchni w bawialni powinny się znaleźć:
- zjeżdżalnie i tunele o różnej długości i stopniu nachylenia
- labirynty i drabinki
- kącik zabaw dla malucha wyposażony w basen z kulkami, dmuchane zwierzątka, piankowe klocki i małą zjeżdżalnię
- plac zabaw dostosowany dla niemowlaków
- tyrolka
- ścianki wspinaczkowe o kilku stopniach trudności
- boisko do gry w piłkę nożną
- sale urodzinowe
- sale tematyczne pod organizację warsztatów
- kawiarnia
Jak otworzyć salę zabaw dla dzieci w dobrej lokalizacji?
W miastach sale zabaw często mieszczą się w centrach handlowych. Dla klientów jest to dobre rozwiązanie: po pierwsze z racji dostępności parkingu, po drugie, w czasie gdy pociecha szaleje z rówieśnikami, rodzic może zrobić zakupy.
Dla właściciela otwarcie sali zabaw w centrum handlowym oznacza wyższy czynsz niż w innych lokalizacjach, ale bawialnie korzystają z ogromnego ruchu, który generują centra handlowe. Finalnie więc może się okazać, że taka inwestycja szybciej się zwraca.
Otwierając salę zabaw dla dzieci w innych miejscach należy pamiętać o zapewnieniu klientom dostępu do parkingu, umieszczenia bawialni w pobliżu przystanków komunikacji publicznej, ewentualnie blisko stacji kolejowej. Dla wygody dojazdu ludzie są w stanie pokonać wiele kilometrów, nawet do sąsiedniej miejscowości.
A Ty jak uważasz?
Czy otwarcie sali zabaw dla dzieci może okazać się pomysłem na udany biznes? Kliknij w poniższy link gdzie czeka na Ciebie jeszcze wiele innych pomysłów.
[novashare_inline_content]
[novashare_floating]