sala zabaw dla dzieci blog

JAK OTWORZYĆ SALĘ ZABAW DLA DZIECI?

Jak otworzyć salę zabaw dla dzieci, by stała się dobrym biznesem? Jak zapewnić dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo? Salę zabaw dla dzieci może założyć każdy. Wystarczy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą i chociaż odrobinę orientacji w tematyce dziecięcej. Ale najważniejsze, by mieć świadomość, że z sali zabaw korzystają dzieci i dla właściciela bawialni to ich bezpieczeństwo musi być priorytetem.

Ale do sali zabaw ze swoimi pociechami przychodzą rodzice i opiekunowie i to oni decydują o powodzeniu naszej działalności. Dzieciom mniej zależy na super wyposażeniu, funkcjonalnych szafkach na buty czy miłej obsłudze. W sali zabaw ma być super zabawa. Rodzice zwracają uwagę na zabezpieczenia, czystość, dostępność toalet i przewijaków, a także na smak ciastka i uprzejmą panią w kawiarni. Jeśli więc coś szwankuje istnieje ryzyko utraty klienta.

Jak otworzyć salę zabaw dla dzieci zgodnie z przepisami i wymaganiami?

Nie istnieją w Polsce przepisy prawne precyzujące wymagania w tego rodzaju działalności. Sale zabaw nie są objęte także obowiązkową kontrolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Można za to znaleźć wytyczne Sanepidu dla właścicieli bawialni. Wszystko sprowadza się do poczucia odpowiedzialności i zdrowego rozsądku osób prowadzących działalność.

Warto się zapoznać z instrukcjami Sanepidu, są bardzo precyzyjne i podpowiadają na co należy zwracać uwagę otwierając salę zabaw. Zawierają wymogi sanitarno-higieniczne, techniczne, a także zalecenia dotyczące wyposażenia i zatrudnianego personelu.

Zgodnie z wytycznymi Sanepidu wyposażenie pomieszczeń powinno być zgodne z normą PN-EN 1176 i PN-EN 14960 (zgodność powinna być potwierdzona certyfikatem lub deklaracją zgodności).

W razie wątpliwości co do wyposażenia bawialni, pomocni mogą być inspektorzy  z Centrum Kontroli Placów Zabaw. CKPZ jest jednostką inspekcyjną kompleksowo badającą bezpieczeństwo zabawy w ogólnodostępnych placach zabaw.

Sala zabaw dla dzieci – powierzchnia

zdjęcie sali zabaw dla dzieci pomysł na biznes

Przy obecnym nasyceniu rynku salami zabaw w dużych miastach, mała powierzchnia, przykładowo 50 m2, nie ma większego sensu, ale w małej miejscowości, gdzie konkurencja jest niewielka lub żadna, bawialnia takiej wielkości  może się sprawdzić. Warto jednak pamiętać, że w małym lokalu wyposażenie będzie ograniczone, można więc zdobyć przychylność klientów smaczną kawą, atrakcyjną lokalizacją i dostępnym parkingiem.

Otwierając sale zabaw w większych miastach i miejscowościach z dużą konkurencją należy myśleć już o powierzchniach powyżej 100 m2, przy czym najlepiej, żeby pomieszczenia miały 200-300 m2 i co najmniej 4 m  wysokości. Duże sale zabaw, z wielopoziomowymi konstrukcjami, mają po 5-6 m wysokości. Dysponując salą o niewielkiej powierzchni, ale sensownej wysokości także można atrakcyjnie wyposażyć bawialnię.

Bawialnia dla dzieci – koszty

Rozmiary i ilość konstrukcji, zabawek i mebli, które wstawimy do sali zabaw, zależą od wielkości lokalu. Dlatego trudno jest uśredniać koszty jakie poniesiemy ruszając z bawialnią dla dzieci. Należy przyjąć, że kwota 100 tys. zł pozwala już na niezłe wyposażenie sali, przy niższych nakładach (20 – 30 tys. zł) istnieje opcja wzięcia sprzętu w leasingu.

Próbując być konkurencyjnym, a więc rozważając więcej atrakcji dla dzieci powinniśmy mieć na uwadze raczej kwoty rzędu 200-300 tys zł.

Żeby wyliczyć rentowność planowanego biznesu, poza kosztami na wyposażenie, należy wziąć pod uwagę inne czynniki, na które wpływ ma powierzchnia sali zabaw:

 • czynsz za lokal (prąd, woda, ogrzewanie)
 • planowane stawki za godzinę na jedno dziecko i ilość dzieci odwiedzających bawialnię podczas jednej godziny
 • jeśli nasza bawialnia dysponuje salami urodzinowymi, możliwa ilość organizowanych urodzin podczas jednego weekendu / stawka za urodziny
 • personel obsługujący salę ( np. w małej sali może wystarczyć jedna osoba)
 • dla prowadzących kawiarnię w ramach sali zabaw
 • koszty zakupu i przygotowania napojów i przekąsek oraz  zatrudnienia personelu

Inne koszty to min. ubezpieczenie naszej firmy od odpowiedzialności cywilnej, należny podatek za tego typu usługi, sprzątanie i konserwacja sprzętu.

Wyposażenie sali zabaw dla dzieci – bezpieczeństwo to podstawa

sala zabaw dla dzieci pin

Mała sala i niewielkie nakłady na wyposażenie wystarczały raczej kilkanaście lat temu. Wtedy sal było niewiele i cały biznes w Polsce dopiero się testował, niestety na żywym i bardzo delikatnym organizmie – na dzieciach. Z tego też powodu ciężko było znaleźć w Polsce firmy zapewniające bezpieczne wyposażenie, więc właściciele korzystali z chińskich produktów niskiej jakości.

Na szczęście te czasy mamy za sobą.  Na polskim rynku łatwo znaleźć firmy wyposażające bawialnie, jednak przed skorzystaniem z usług takiego podwykonawcy koniecznie trzeba zrobić rekonesans, popytać innych właścicieli sal zabaw, albo poczytać fora internetowe. Nie brakuje bowiem nierzetelnych dostawców, którzy budują konstrukcje z materiałów niskiej jakości i z niewłaściwym wykończeniem. W tym biznesie warto kierować się przysłowiem “Chciwy dwa razy traci”. Pamiętajmy, z sal zabaw mają korzystać nasze pociechy, więc bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

W co warto wyposażyć salę zabaw?

W zależności od powierzchni w  bawialni powinny się znaleźć:

 • zjeżdżalnie i tunele o różnej długości i stopniu nachylenia
 • labirynty i drabinki
 • kącik zabaw dla malucha wyposażony w basen z kulkami, dmuchane zwierzątka, piankowe klocki i małą zjeżdżalnię
 • plac zabaw dostosowany dla niemowlaków
 • tyrolka
 • ścianki wspinaczkowe o kilku stopniach trudności
 • boisko do gry w piłkę nożną
 • sale urodzinowe
 • sale tematyczne pod organizację warsztatów
 • kawiarnia

Jak otworzyć salę zabaw dla dzieci w dobrej lokalizacji?

W miastach sale zabaw często mieszczą się w centrach handlowych. Dla klientów jest to dobre rozwiązanie: po pierwsze z racji dostępności parkingu, po drugie, w czasie gdy pociecha szaleje z rówieśnikami, rodzic może zrobić zakupy.

Dla właściciela otwarcie sali zabaw w centrum handlowym oznacza wyższy czynsz niż w innych lokalizacjach, ale bawialnie korzystają z ogromnego ruchu, który generują centra handlowe. Finalnie więc może się okazać, że taka inwestycja szybciej się zwraca.

Otwierając salę zabaw dla dzieci w innych miejscach należy pamiętać o zapewnieniu klientom dostępu do parkingu, umieszczenia bawialni w pobliżu przystanków komunikacji publicznej, ewentualnie blisko stacji kolejowej. Dla wygody dojazdu ludzie są w stanie pokonać wiele kilometrów, nawet do sąsiedniej miejscowości.

A Ty jak uważasz?

Czy otwarcie sali zabaw dla dzieci może okazać się pomysłem na udany biznes? Kliknij w poniższy link gdzie czeka na Ciebie jeszcze wiele innych pomysłów.

POMYSŁ NA BIZNES: PORADNIK