sala zabaw dla dzieci blog
Znajdź Pomysł Na Biznes

JAK OTWORZYĆ SALĘ ZABAW DLA DZIECI?

Jak otworzyć salę zabaw dla dzieci, by stała się dobrym biznesem? Jak zapewnić dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo? Salę zabaw dla dzieci może założyć każdy. Wystarczy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą i chociaż odrobinę orientacji w tematyce dziecięcej. Ale najważniejsze, by mieć świadomość, że z sali zabaw korzystają dzieci i dla właściciela bawialni to ich bezpieczeństwo musi być priorytetem.

Ale do sali zabaw ze swoimi pociechami przychodzą rodzice i opiekunowie i to oni decydują o powodzeniu naszej działalności. Dzieciom mniej zależy na super wyposażeniu, funkcjonalnych szafkach na buty czy miłej obsłudze. W sali zabaw ma być super zabawa. Rodzice zwracają uwagę na zabezpieczenia, czystość, dostępność toalet i przewijaków, a także na smak ciastka i uprzejmą panią w kawiarni. Jeśli więc coś szwankuje istnieje ryzyko utraty klienta.

Jak otworzyć salę zabaw dla dzieci zgodnie z przepisami i wymaganiami?

Nie istnieją w Polsce przepisy prawne precyzujące wymagania w tego rodzaju działalności. Sale zabaw nie są objęte także obowiązkową kontrolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Można za to znaleźć wytyczne Sanepidu dla właścicieli bawialni. Wszystko sprowadza się do poczucia odpowiedzialności i zdrowego rozsądku osób prowadzących działalność.

Warto się zapoznać z instrukcjami Sanepidu, są bardzo precyzyjne i podpowiadają na co należy zwracać uwagę otwierając salę zabaw. Zawierają wymogi sanitarno-higieniczne, techniczne, a także zalecenia dotyczące wyposażenia i zatrudnianego personelu.

Zgodnie z wytycznymi Sanepidu wyposażenie pomieszczeń powinno być zgodne z normą PN-EN 1176 i PN-EN 14960 (zgodność powinna być potwierdzona certyfikatem lub deklaracją zgodności).

W razie wątpliwości co do wyposażenia bawialni, pomocni mogą być inspektorzy  z Centrum Kontroli Placów Zabaw. CKPZ jest jednostką inspekcyjną kompleksowo badającą bezpieczeństwo zabawy w ogólnodostępnych placach zabaw.

Sala zabaw dla dzieci – powierzchnia

zdjęcie sali zabaw dla dzieci pomysł na biznes

Przy obecnym nasyceniu rynku salami zabaw w dużych miastach, mała powierzchnia, przykładowo 50 m2, nie ma większego sensu, ale w małej miejscowości, gdzie konkurencja jest niewielka lub żadna, bawialnia takiej wielkości  może się sprawdzić. Warto jednak pamiętać, że w małym lokalu wyposażenie będzie ograniczone, można więc zdobyć przychylność klientów smaczną kawą, atrakcyjną lokalizacją i dostępnym parkingiem.

Otwierając sale zabaw w większych miastach i miejscowościach z dużą konkurencją należy myśleć już o powierzchniach powyżej 100 m2, przy czym najlepiej, żeby pomieszczenia miały 200-300 m2 i co najmniej 4 m  wysokości. Duże sale zabaw, z wielopoziomowymi konstrukcjami, mają po 5-6 m wysokości. Dysponując salą o niewielkiej powierzchni, ale sensownej wysokości także można atrakcyjnie wyposażyć bawialnię.

Bawialnia dla dzieci – koszty

Rozmiary i ilość konstrukcji, zabawek i mebli, które wstawimy do sali zabaw, zależą od wielkości lokalu. Dlatego trudno jest uśredniać koszty jakie poniesiemy ruszając z bawialnią dla dzieci. Należy przyjąć, że kwota 100 tys. zł pozwala już na niezłe wyposażenie sali, przy niższych nakładach (20 – 30 tys. zł) istnieje opcja wzięcia sprzętu w leasingu.

Próbując być konkurencyjnym, a więc rozważając więcej atrakcji dla dzieci powinniśmy mieć na uwadze raczej kwoty rzędu 200-300 tys zł.

Żeby wyliczyć rentowność planowanego biznesu, poza kosztami na wyposażenie, należy wziąć pod uwagę inne czynniki, na które wpływ ma powierzchnia sali zabaw:

 • czynsz za lokal (prąd, woda, ogrzewanie)
 • planowane stawki za godzinę na jedno dziecko i ilość dzieci odwiedzających bawialnię podczas jednej godziny
 • jeśli nasza bawialnia dysponuje salami urodzinowymi, możliwa ilość organizowanych urodzin podczas jednego weekendu / stawka za urodziny
 • personel obsługujący salę ( np. w małej sali może wystarczyć jedna osoba)
 • dla prowadzących kawiarnię w ramach sali zabaw
 • koszty zakupu i przygotowania napojów i przekąsek oraz  zatrudnienia personelu

Inne koszty to min. ubezpieczenie naszej firmy od odpowiedzialności cywilnej, należny podatek za tego typu usługi, sprzątanie i konserwacja sprzętu.

Wyposażenie sali zabaw dla dzieci – bezpieczeństwo to podstawa

sala zabaw dla dzieci pin

Mała sala i niewielkie nakłady na wyposażenie wystarczały raczej kilkanaście lat temu. Wtedy sal było niewiele i cały biznes w Polsce dopiero się testował, niestety na żywym i bardzo delikatnym organizmie – na dzieciach. Z tego też powodu ciężko było znaleźć w Polsce firmy zapewniające bezpieczne wyposażenie, więc właściciele korzystali z chińskich produktów niskiej jakości.

Na szczęście te czasy mamy za sobą.  Na polskim rynku łatwo znaleźć firmy wyposażające bawialnie, jednak przed skorzystaniem z usług takiego podwykonawcy koniecznie trzeba zrobić rekonesans, popytać innych właścicieli sal zabaw, albo poczytać fora internetowe. Nie brakuje bowiem nierzetelnych dostawców, którzy budują konstrukcje z materiałów niskiej jakości i z niewłaściwym wykończeniem. W tym biznesie warto kierować się przysłowiem “Chciwy dwa razy traci”. Pamiętajmy, z sal zabaw mają korzystać nasze pociechy, więc bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

W co warto wyposażyć salę zabaw?

W zależności od powierzchni w  bawialni powinny się znaleźć:

 • zjeżdżalnie i tunele o różnej długości i stopniu nachylenia
 • labirynty i drabinki
 • kącik zabaw dla malucha wyposażony w basen z kulkami, dmuchane zwierzątka, piankowe klocki i małą zjeżdżalnię
 • plac zabaw dostosowany dla niemowlaków
 • tyrolka
 • ścianki wspinaczkowe o kilku stopniach trudności
 • boisko do gry w piłkę nożną
 • sale urodzinowe
 • sale tematyczne pod organizację warsztatów
 • kawiarnia

Jak otworzyć salę zabaw dla dzieci w dobrej lokalizacji?

W miastach sale zabaw często mieszczą się w centrach handlowych. Dla klientów jest to dobre rozwiązanie: po pierwsze z racji dostępności parkingu, po drugie, w czasie gdy pociecha szaleje z rówieśnikami, rodzic może zrobić zakupy.

Dla właściciela otwarcie sali zabaw w centrum handlowym oznacza wyższy czynsz niż w innych lokalizacjach, ale bawialnie korzystają z ogromnego ruchu, który generują centra handlowe. Finalnie więc może się okazać, że taka inwestycja szybciej się zwraca.

Otwierając salę zabaw dla dzieci w innych miejscach należy pamiętać o zapewnieniu klientom dostępu do parkingu, umieszczenia bawialni w pobliżu przystanków komunikacji publicznej, ewentualnie blisko stacji kolejowej. Dla wygody dojazdu ludzie są w stanie pokonać wiele kilometrów, nawet do sąsiedniej miejscowości.

A Ty jak uważasz?

Czy otwarcie sali zabaw dla dzieci może okazać się pomysłem na udany biznes? Kliknij w poniższy link gdzie czeka na Ciebie jeszcze wiele innych pomysłów.

POMYSŁ NA BIZNES: PORADNIK