POMYSŁ NA RĘKODZIEŁO I OZDOBY. JAK ZARABIAĆ NA HOBBY?
[novashare_inline_content]
Rękodzieło kojarzy się nam z kobietami dziergającymi szaliki albo w domowym zaciszu tworzącymi ozdoby. Trochę tak jest, tyle, że wiele rękodzielniczek dzięki pracy własnych rąk potrafiło stworzyć prawdziwy biznes, a inne z powodzeniem podrasowują domowe budżety. A wszystko bierze się z pasji.
Mojej cioci podczas domowych imprez zawsze towarzyszyły druty. Bez trudu potrafiła prowadzić dyskusję i dziergać zapamiętale. Nie przekuła swoich umiejętności w biznes, bo wykonywała inny zawód, ale robienie na drutach sprawiało jej frajdę i relaksowało ją. Dzięki niej cała rodzina nosiła fantazyjne, czasami ekstrawaganckie swetry. Odczarowując stereotyp – ciocia była wówczas młoda, bardzo atrakcyjna i zupełnie nie kojarzyła się z babulą machającą szydełkiem.
* Liczbę użytkowników polskiego Pinteresta zainteresowanych tematyką rękodzieła i DIY znajdziesz w e-booku „Rękodzieło|DIY”.
Rękodzieło i ozdoby – jak prowadzić działalność?
Jeżeli myślicie o zarabianiu (a więc sprzedaży) na rękodziele i ozdobach musicie mieć założoną działalność gospodarczą. I to niezależnie od tego jaka ma być forma sprzedaży – stacjonarna czy internetowa.
Niektórym wydawać się może, że ich praca to działalność artystyczna, są zatem twórcami. Jednak nie tworzą dla samej sztuki, ale po to by sprzedawać. Zgodnie z PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) pracę rękodzielników wypadałoby więc podciągnąć pod produkcję i sprzedaż.
Istnieje jedna możliwość, gdy działalności nie trzeba zakładać. Jest to tzw. działalność nierejestrowana. Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców (uchwalona przez Sejm 6 kwietnia 2018 r., weszła w życie z końcem kwietnia tego samego roku) jest to działalność
W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej rękodzielnik jest zobowiązany do płacenia składek ZUS w wysokości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Od stycznia 2019 wszedł w życie tzw. mały ZUS. Nowe przepisy mogą być interesujące dla niektórych rękodzielników.
Pomysł na rękodzieło i ozdoby – praca w domu
Większość osób zajmujących się tworzeniem rękodzieła i ozdób pracuje w domu, chyba że forma działalności wyklucza taką możliwość np. z powodu braku miejsca na wstawienie maszyny, pieca do wypalania gliny czy krosien.
Przekonajcie się jak wiele produktów wytworzonych w domu dzięki technikom rękodzielniczym można sprzedawać. Poniższa lista zawiera pomysły na rękodzieło znalezione w Internecie.
1. Druty i szydełka czyli rękodzielnicza klasyka
Na drutach i szydełkiem można wyczarować prawie wszystko. Począwszy od ubrań dla dorosłych i dzieci (swetry i sweterki, czapki i czapeczki, szaliki, rękawiczki, sukienki, spódniczki, śpioszki, bielizna) przez narzuty i obrusy, serwetki, poduchy, aż po zabawki: lale, misie i inne przytulanki.
2. Szycie (tkaniny i skóry)
Wystarczy mieć porządną maszynę do szycia i umiejętności. Co można szyć w domu? Ubrania, torebki i torby, obrusy, narzuty, poduszki, serwety, bieżniki i podkładki oraz przytulanki.
3. Tkactwo
Trochę zapomniane rzemiosło, a można stworzyć piękne dywany, dywaniki, chodniczki i gobeliny
4. Hafciarstwo
Haftami można ozdabiać odzież, obrusy i serwetki. Hafciarstwo jest zajęciem wymagającym wyjątkowej cierpliwości, ale efekty potrafią być oszałamiające.
5. Rzeźbiarstwo
Najpopularniejsze materiały rzeźbiarskie to drewno, metal, kamień, glina, brąz. Mniejsze rzeźby z powodzeniem można tworzyć w domu.
6. Wikliniarstwo
W domowym zaciszu może fotela czy regału z wikliny nie zrobimy, ale kosze, koszyki, abażury i figurki owszem.
7. Ceramika
Talerze, misy, figurki, pojemniki i biżuteria ozdobione w indywidualny sposób nadają przedmiotom niepowtarzalny charakter
8. Tworzenie z drewna
Obróbka drewna wymaga nieco większej skali i nie wszystko da się zrobić w domu, ale handmade mogą być meble, zabawki, figurki i wszystkie przedmioty używane w kuchni czyli deski, łyżki, mieszadła, pojemniki, misy, tacki oraz biżuteria
Oddzielnie warto wspomnieć o biżuterii i ozdobach, ponieważ jedne i drugie mogą powstawać w wyniku połączenia wielu technik rękodzielniczych i materiałów i zazwyczaj nie wymagają dużej przestrzeni do ich przygotowania. Ozdoby i biżuterię można tworzyć z papieru, ceramiki, kamieni szlachetnych, szkła, metalu, złota i srebra, nici i tkanin.
Gdzie sprzedawać rękodzieło i ozdoby
Najbardziej zyskownym sposobem jest założenie własnego sklepu internetowego, ewentualnie sprzedaż za pośrednictwem platformy zrzeszającej innych rękodzielników. Chociaż sprzedaż przez pośredników oznacza mniejsze zarobki, to może być dla wielu wygodniejsza (nie trzeba tworzyć własnego sklepu i całego systemu sprzedażowego).
W wypadku sprzedaży stacjonarnej mogłoby być ciężko utrzymać sklep z własnym rękodziełem i ozdobami. W takiej sytuacji najwygodniej byłoby znaleźć osoby chętne do współpracy, z którymi dałoby się dzielić koszty lub samemu być tą drugą stroną czyli dostarczać do sklepów własne wyroby.
Rękodzielników nie może na pewno zabraknąć na wszelkich kiermaszach i targach. Sprzedaż rękodzieła i ozdób na jarmarkach to najlepsza forma bezpośredniego zaprezentowania klientowi swoich wyrobów, co może skutkować w przyszłości wzmożonym zainteresowaniem i zwiększoną sprzedażą.
Rękodzieło i ozdoby – czy da się zarobić?
Nakłady poniesione na rozkręcenie biznesu generalnie nie są wielkie. Wiele narzędzi mamy już w domu, bo jeśli do tej pory na przykład szycie było naszym hobby, to mamy maszynę i dzięki niej możemy zacząć zarabiać.
Ale trzeba wiedzieć komu, co i jakimi kanałami chcemy sprzedać, czy jest zapotrzebowanie na nasze rękodzieło i ozdoby. I najważniejsze – nie bać się ciężkiej, wielogodzinnej pracy, niepowodzeń i konkurencji.
A Ty jak uważasz?
Czy rękodzieło i ozdoby, które wytwarzamy w domu mogą się stać dobrym biznesem? Sprawdź również inne pomysły na biznes klikając w ten link!
[novashare_inline_content]
[novashare_floating]