JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ SPRZĄTAJĄCĄ?
[novashare_inline_content]
Nie bardzo lubimy sprzątać, nie mamy na to czasu, nie chcemy poświęcać cennych minut z rodziną na szorowanie podłóg. Gdy my szukamy pomocy w mało lubianych czynnościach, przedsiębiorcy myślą jak założyć firmę sprzątającą generującą zyski.
Robiąc rozeznanie rynku można się zorientować, że firmy sprzątające mają się dobrze i mieć się będą coraz lepiej, ponieważ chętnych na usługi porządkowe jest coraz więcej. Zwłaszcza, że z usług firm sprzątających korzystają biura, instytucje, mieszkania i domy prywatne, hotele i szpitale. Wygląda na to, że warto założyć firmę sprzątającą.
Jak założyć firmę sprzątającą?
Firmę sprzątającą zakłada się podobnie jak każdą inną. Mamy więc do wyboru jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki z o.o., cywilną lub jawną. Formalności związane z otwieraniem działalności są zawsze takie same niezależnie od profilu działalności firmy i przed przyszłym właścicielem firmy sprzątającej stają dylematy, nad rozwiązaniem których głowią się wszyscy prowadzący przedsiębiorstwa – jaki rodzaj działalności wybrać, która forma opodatkowania będzie najlepsza i w jakim banku założyć konto dla firmy.
Jeszcze kwestia siedziby przedsiębiorstwa. Firma sprzątająca może być zarejestrowana pod adresem właściciela, nie musi posiadać biura, bo raczej nikt nie przyjmuje klientów tylko do nich jeździ. Potrzebne będzie jedynie miejsce do przechowywania sprzętu, który można trzymać w niewielkim wynajętym pomieszczeniu lub zmieści się w mieszkaniu właściciela firmy.
Wyjątkiem są firmy sprzątające działające na większą skalę i używające specjalistycznych urządzeń, nierzadko o większych gabarytach. Takie przedsiębiorstwo powinno mieć siedzibę będącą także magazynem do przechowywania sprzętu.
Po rozwiązaniu problemów formalnych można wreszcie przystąpić do prowadzenia działalności.
Jak otworzyć firmę sprzątającą – usługi sprzątające
Na samym początku należy określić komu będziemy świadczyć usługi sprzątające, a to zależne jest od wielkości przedsięwzięcia. Dla firmy sprzątającej zatrudniającej co najmniej kilka osób możliwości jest więcej. Przedsiębiorstwo może delegować pracowników do sprzątania zarówno w biurach, instytucjach, w magazynach i halach, jak i u osób prywatnych.
Nie każda firma sprzątająca robi wszystko. Niektóre firmy najchętniej sprzątają biura, gdzie ich zadania to odkurzanie, wycieranie kurzy oraz sprzątanie toalet i kuchni, zaś inni usługodawcy specjalizują się np. w porządkowaniu mieszkań czy obiektów po remontach, a jeszcze bardziej wyspecjalizowani sprzątają jedynie duże obiekty jak hotele, albo hale i magazyny.
Usługi porządkowe świadczone w obiektach prywatnych z reguły przebiegają bardziej kompleksowo czyli poza podstawowymi czynnościami (odkurzanie i mycie) oferują także mycie okien, zwykle jednak za dodatkową opłatą.
Warto by większa firma poza usługami porządkowymi w pomieszczeniach poszerzała ofertę o pielęgnację terenów przyległych czyli np. podwórek czy trawników.
Jak założyć firmę sprzątającą jednoosobową?
Pierwszy krok to założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Firmę jednoosobową zakładają z reguły osoby, które na starcie mogą nieco mniej zainwestować, więc ich moce przerobowe są także mniejsze.
Dlatego prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą czyli świadcząc usługi porządkowe własnymi rękami lepiej skupić się na mieszkaniach i domach prywatnych oraz małych lokalach.
Dodatkowo warto oszacować własne możliwości fizyczne i “nie porywać” się na kilka mieszkań dziennie. W tym zawodzie dobra opinia to podstawa sukcesu, dlatego najważniejsza jest jakość sprzątania i zadowolenie klientów.
Firma sprzątająca – jaki sprzęt?
Dobór sprzętu wykorzystywanego w firmie sprzątającej zależy od zakresu świadczonych usług oraz ilości zatrudnianych pracowników.
Prowadząc jednoosobową firmę musimy dysponować tym, co zdołamy sami obsłużyć, także przewieźć. Niewątpliwie potrzebny więc będzie odkurzacz, myjka ciśnieniowa, ściereczki, mop i wiadro oraz niezbędne środki czystości.
Z kolei duże firmy sprzątające poza podstawowym sprzętem w zwielokrotnionej ilości inwestują również w specjalistyczne urządzenia do sprzątania np. maszyny czyszczące do mycia podłóg, szorowarki, zamiatarki czy froterki. Takie wydatki najlepiej brać pod uwagę tworząc przed założeniem firmy biznes plan, ponieważ oprócz nakładów finansowych sprzęt musi być gdzieś przechowywany.
Poza urządzeniami do pracy firmy sprzątające kupują profesjonalne środki czystości, które radzić sobie muszą z przeróżnymi zabrudzeniami. Takie zakupy należy planować z wyprzedzeniem, bo profesjonalnych środków czystości nie zdobywa się w zwykłej drogerii, ale w specjalistycznych hurtowniach i sklepach.
Sprzątanie: cennik
W dobie internetu podpatrzenie konkurencji nie stanowi najmniejszego problemu. Łatwo więc zorientować się jak wiele zmiennych decyduje o finalnej wycenie. Stawki za usługi porządkowe uzależnione są od kilku czynników, oto najważniejsze z nich:
- zakres działań
- wielkość powierzchni przeznaczonej do sprzątania
- częstotliwość wykonywania usługi
- czas potrzebny do sprzątania
- wielkość miasta, gdzie usługa ma być wykonana
Porządkując, inaczej wyceniane jest sprzątanie przez osobę prowadzącą jednoosobową firmę w mieszkaniu średniej wielkości w dużym mieście, gdzie jest to usługa regularna, a zupełnie inaczej za usługi porządkowe zapłacimy przedsiębiorstwu sprzątającemu hale magazynowe jednorazowo.
Porównując jednak “jabłka z jabłkami” czyli ceny takiej samej usługi w różnych miastach. Jednorazowe kompleksowe (bez mycia okien) sprzątanie mieszkania o powierzchni 50-60 m2 wykonane przez dużą firmę sprzątającą w Warszawie może kosztować 350 zł, a zatrudnienie firmy jednoosobowej w Białymstoku do dokładnie tych samych czynności to wydatek rzędu 200 zł.
Usługi sprzątające na najwyższym poziomie
By zapewnić klientom usługi sprzątające na rzeczywiście wysokim poziomie nie wystarczy doświadczenie w utrzymywaniu porządku we własnym domu. Warto obserwować rynek aby wyłapywać nowinki sprzętowe, coraz lepsze środki czystości czy nowe techniki sprzątania. Tajemna wiedza na temat usuwania nietypowych zabrudzeń może zadecydować o sukcesie firmy, bo klienci sami chętnie polecają sobie takiego “cudotwórcę”.
Czy firma sprzątająca to dobry pomysł na biznes?
A może zainteresują Cię inne pomysły z naszego poradnika POMYSŁ NA BIZNES?
[novashare_inline_content]
[novashare_floating]