jak otworzyć studio tatuażu blog zdjęcie

JAK OTWORZYĆ STUDIO TATUAŻU?

Jak otworzyć studio tatuażu i na nim zarabiać? Studio tatuażu może funkcjonować na rynku bardzo krótko i przynosić właścicielom pokaźne zyski pod warunkiem, że tatuażyści będą wykazywać się wyjątkowymi umiejętnościami.

Jak otworzyć studio tatuażu?

Żeby otworzyć studio tatuażu nie jest potrzebne żadne konkretne wykształcenie.

Nie oznacza to wcale, że każdy z ulicy może wykonywać tatuaże. Nawet jeśli jesteś artystą plastykiem (a zmysł plastyczny pomaga w tej pracy) musisz ukończyć kursy przygotowujące do wykonywania zawodu. Bez przeszkolenia ciężko ozdabiać ludzkie ciała, za to łatwo je oszpecić.

Wiedza na temat specyfiki pracy tatuatora począwszy od sprzętu, na którym się pracuje, przez przestrzeganie zasad higieny, po umiejętności to trzy elementy konieczne by rozpocząć biznes.

* Liczbę użytkowników polskiego Pinteresta zainteresowanych, między innymi, tatuażem i piercingiem znajdziesz w e-booku „Sztuka”.

Studia tatuażu najczęściej otwierają tatuatorzy. Nie posiadając wiedzy i umiejętności można zatrudniać tatuatorów, ale oznacza to podział zysków.

Człowiekowi, który nie siedzi w środowisku tatuatorów ciężko jest wystartować z własnym studiem tatuażu. W tej pracy konieczne są kontakty, znajomość branży, wiedza, o tym, kto jest dobry, kogo warto zatrudnić.

Jeśli samemu się chce nauczyć sztuki tatuażu ważna jest “opieka” ze strony osób z doświadczeniem. Nie da się rozpocząć samodzielne pracy bez nauki zawodu w praktyce. To znaczy da się, ale grozi to uszkodzeniem człowieka, więc lepiej nie ryzykować.

Samo otwieranie studia tatuażu formalnie nie różni się od zakładania innych firm.

W pierwszej kolejności warto się rozejrzeć w swoim mieście, gdzie się mieszczą i jak funkcjonują inne studia tatuażu. Czy jest ich wiele, na jakim poziomie pracują, ilu mają klientów.

W dużych miastach funkcjonuje wiele firm zajmujących się ozdabianiem skóry dlatego należy rozważyć czy zakładanie kolejnego studia tatuażu rzeczywiście ma sens.

W mniejszych miastach konkurencja powinna być słabsza, co oczywiście nie zawsze jest regułą.

Następnie pora na założenie firmy, rejestrację w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także wniosek do ZUSu oraz uzyskanie pozytywnej opinii (zgody) Sanepidu.

Studio tatuażu – specyfika pracy

tatuaże na rękach

W tatuowaniu najważniejszą czynnością, którą należy opanować jest umiejętność posługiwania się maszynką.

Początkujący tatuator zanim dorwie się do człowieka może testować swoje umiejętności na skórce od banana lub na sztucznej skórze. Często pierwszym klientem początkującego tatuatora jest on sam lub odważny znajomy.

Żeby zacząć robić tatuaże nie trzeba umieć rysować. W tworzeniu projektów bez umiejętności rysowania pomagają programy graficzne. Wystarczy znaleźć zdjęcie, przerobić je odpowiednio w photoshopie i tak powstaje projekt, który można nanieść na skórę.

Rysowanie bardzo się przydaje podczas tworzenia projektów np. old schoolowych, gdzie konieczne jest wypracowanie własnego, rozpoznawalnego stylu.

Aby przenieść projekt tatuażu na skórę można skorzystać z kilku metod: odbijanie kalki z projektami, rysowanie flamastrem lub tatuowanie z głowy, jedynie patrząc na projekt, ale to potrafią tylko najlepsi.

Dobry tatuażysta poza tym, że zna się na swoim fachu powinien umieć doradzić klientowi. Nie każdy kto ma zamiar zrobić sobie tatuaż ma w głowie wybrany wzór i rzeczywiście wie na co się decyduje.

Praca w studio tatuażu wiąże się z odpowiedzialnością za klienta, nie tylko artystyczną, ale także zdrowotną. Artystyczną, ponieważ tatuaż zostaje na ciele na całe życie, więc powinien rzeczywiście zdobić, a zdrowotną, bo jak w każdym zawodzie, wśród tatuażystów także nie brakuje amatorów mogących nieprawidłowo wykonywać swoją pracę ze szkodą dla klienta.

Najczęstsze błędy w sztuce tatuatorów:

  • brak higieny podczas pracy
  • brak umiejętności w doborze i obsłudze sprzętu
  • brak doświadczenia, co oznacza, że można zadać ból i zrobić człowiekowi trwałą krzywdę np. pozostaną na ciele blizny, które jest trudniej zamaskować niż stary tatuaż
  • niestaranność wykonanej pracy, tatuaż nie wygląda atrakcyjnie
  • słaby kontakt z tatuatorem, nie wiadomo kto i co i czy można mu zaufać

Decydując się na tatuaż każdy oczekuje, że na jego ciele pojawi się małe dzieło sztuki. Tylko dzięki tatuatorom o najlepszych kompetencjach udaje się zapewnić wysoki poziom usług.

Studia tatuażu w głównej mierze utrzymują się ze stałej klienteli. Efekty pracy tatuatora są dla niego najlepszą reklamą.

Lokal oraz wyposażenie studia tatuażu

robienie tatuażu

Najlepiej usytuować studio tatuażu w centrum miasta lub w modnej dzielnicy, co sprawia, że jest zauważalny i łatwo dostępny.

Wielkość lokalu, w którym będziemy pracować zależy od ilości stanowisk, na studio z jednym stanowiskiem wystarczy 40 m2.

Należy pamiętać, że w studiu tatuażu poza najważniejszym miejscem czyli pokojem do tatuowania powinny znaleźć się również poczekalnia, toaleta oraz zostać wydzielone miejsce do sterylizacji sprzętu.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej każdy właściciel studia tatuażu znajdzie właściwe wytyczne sanitarne dla swojej firmy.

Jak otworzyć studio tatuażu – koszty i zarobki

Adaptacja lokalu konieczna do dostosowanie się do przepisów może kosztować nawet 30-50 tys. zł. To będzie dla właściciela największy koszt na otwarcie studia tatuażu.

Kolejne 10 tys. zł trzeba będzie wydać na wyposażenie: leżanki i fotele, oświetlenie, maszynki, urządzenia zasilające, sterylizatory, tusze, mobilne pomocniki, szafki, regały, półki na sprzęt oraz podstawowe meble do poczekalni.

Wydatki poniesione na wyposażenie zależą od skali przedsięwzięcia. Jeśli studio tatuażu oferuje kilka stanowisk i właściciel ceni sobie najwyższy standard, wszystkie koszty wzrosną. Dla przykładu fotel kosmetyczny to wydatek od 600 zł do 4 tys. zł.

Na samym początku pisałam, że koszty zakładania studia tatuażu mogą całkiem szybko się zwrócić. To prawda, ale trzeba pamiętać, że nie każda inwestycja ma sens. Jeśli otwieramy pięćdziesiąte studio w dużym mieście nie ma żadnej gwarancji, że znajdą się klienci.

jak otworzyć studio tatuażu pin grafika

Jeśli jednak przedsięwzięcie było przemyślane, właściciel jest dobrym tatuatorem lub zatrudnia cenionych fachowców sukces wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Dlaczego? Wystarczy przyjrzeć się cenom usług oferowanych w studio tatuażu. Najprostszy tatuaż wykonamy już za 100 zł, ale te bardziej artystyczne, wymagające więcej pracy i wyjątkowych umiejętności to koszt 2-3 tys. zł.

Wracamy więc do punktu wyjścia. Z całą pewnością można stwierdzić, że kluczem do sukcesu w tym biznesie są umiejętności tatuatorów.

Czy studio tatuażu to dobry pomysł na biznes?

Sprawdź także inne pomysły z naszego poradnika POMYSŁ NA BIZNES!