ogrodnictwo

[novashare_inline_content]

Ogrodnictwo można opisać jako sztukę, w której rośliny są uprawiane w celu stworzenia imponującego krajobrazu. Ogrodnictwo pomaga dopełnić otaczającą nas przestrzeń pięknem natury. Jest wszechobecne i ponadczasowe.

Ogrodnictwo: spis treści

Podstawowe informacje i definicje

Ogród

Z ogrodnictwem stykamy się w prywatnym domu i w budynkach użyteczności publicznej. Przestrzeń, która jest wykorzystywana do ogrodnictwa, nazywana jest ogrodem.

Podczas gdy większość ogrodów zazwyczaj znajduje się na ziemi, niektóre zostały zbudowane na dachach.

Park

Duży ogród nazywany jest parkiem, który służy okolicznym mieszkańcom, a czasem staje się także atrakcją turystyczną.

Ogrodnik

Do utrzymania dużego ogrodu potrzeba wielu robotników zwanych ogrodnikami

Rodzaje ogrodnictwa

Ogrodnictwo można podzielić na trzy podstawowe kategorie, a są to ogrodnictwo zewnętrzne, ogrodnictwo wewnętrzne i ogrodnictwo wodne.

Jak sama nazwa wskazuje, ogrodnictwo wewnętrzne to sztuka tworzenia ogrodów wewnątrz budynków i domów. W tym celu wykorzystywane są rośliny doniczkowe.

Ogrodnictwo wodne to sztuka uprawy roślin w pobliżu stawów lub basenów. Najbardziej podstawowy ogród wodny będzie małym zbiornikiem wody z roślinami.

Ogrodnictwo a rolnictwo

Chociaż wiele osób porównuje ogrodnictwo do rolnictwa, istnieje szereg istotnych różnic.

Rolnictwo ma na celu uprawę roślin przeznaczonych na żywność, która ma być spożywana przez ludzi, podczas gdy ogrodnictwo jest wykonywane głównie (choć nie wyłącznie) dla celów estetycznych. Chociaż żywność może być uprawiana w ogrodzie, zazwyczaj spożywa ją tylko ogrodnik i jego bliscy krewni.

Rolnictwo prawie zawsze odbywa się na znacznie większą skalę niż ogrodnictwo. Podczas gdy do ogrodnictwa potrzeba bardzo mało narzędzi, ci, którzy chcą stworzyć nawet średniej wielkości gospodarstwa, muszą się liczyć z koniecznością użycia wielu rodzajów sprzętu rolniczego i narzędzi.

Mimo to należy zauważyć, że granice między ogrodami a farmami często się zacierają. Chociaż większość ogrodów jest znacznie mniejszych niż gospodarstwa, są one znacznie bardziej produktywne.

Historia ogrodnictwa

W wielu kulturach projekt ogrodu uważany jest za święty. Podczas gdy ogrodnictwo jest często kojarzone z kobietami, od Samurajów w feudalnej Japonii oczekiwano komponowania skomplikowanych ogrodów podczas tworzenia ikebany.

Na przestrzeni dziejów architekci byli wykorzystywani do projektowania pięknych ogrodów i proces ten trwa do dziś.

Ogrodnictwo to praktyka, która istnieje od starożytności i prawdopodobnie istnieje w jakiejś formie odkąd ludzie po raz pierwszy odkryli rolnictwo.

Jednym z najbardziej imponujących ogrodów historycznych były Wiszące Ogrody Babilonu i był to jeden z Siedmiu Cudów Świata. Oprócz tego starożytny Rzym słynął z posiadania wielu pięknych ogrodów.

Ogrodnictwo przydomowe

W ciągu ostatnich kilku lat ogrodnictwo przydomowe stało się jeszcze bardziej popularną formą spędzania czasu i hobby.

W Stanach Zjednoczonych 8 na 10 gospodarstw domowych bierze udział w jakimś rodzaju prac związanych z ogrodnictwem przydomowym, które (jak wskazują liczby) jest jednym z najpopularniejszych zajęć rekreacyjnych w kraju.

Większość ludzi próbujących swoich sił w ogrodnictwie przydomowym sadzi kwiaty albo przynajmniej zaczyna od sadzenia kwiatów.

Róże będą prawdopodobnie pierwszą myślą, jaka przyjdzie do głowy każdemu ogrodnikowi, chociaż będą wymagały dodatkowego czasu i pracy i prawdopodobnie powinno się je pozostawić tym, którzy już wcześniej pracowali w ogrodzie.

Podczas sadzenia kwiatów dostępnych jest wiele opcji, takich jak rośliny cebulowe, byliny i rośliny jednoroczne.

Rośliny jadalne czyli warzywa to kolejna wielka rzecz w ogrodnictwie przydomowym. Lista jadalnych roślin, które ogrodnicy mogą uprawiać w ogródkach przydomowych, jest nieskończona. Niektóre z najczęściej występujących warzyw to ziemniaki, groszek, kukurydza, marchew, dynia i ogórek.

Wielu ogrodników wybiera owoce, takie jak arbuzy, pomidory, brzoskwinie, śliwki, jabłka, gruszki i morele. Małe owoce, takie jak truskawki, jagody i maliny, zwykle wymagają mniej pracy i mniej miejsca, co sprawia, że ​​są one o wiele bardziej opłacalne w ogrodnictwie przydomowym.

Zioła, najczęściej używane jako przyprawa w kuchni, z każdym dniem zyskują na popularności. Niektóre z najczęściej uprawianych to bazylia, tymianek, oregano, pietruszka i kolendra.

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas sadzenia roślin jadalnych, są owady i choroby. Jest ważne, by były okazałe i zdrowe tak, żeby było co zjeść.

Architektura krajobrazu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kształtowanie krajobrazu jest również formą przydomowego ogrodnictwa.

Architektura krajobrazu obejmuje wiele różnych dziedzin i form ogrodnictwa. Nawet koszenie trawnika, pomagające w utrzymaniu linii traw, można zaklasyfikować jako kształtowanie krajobrazu!

Kształtowanie krajobrazu prawie zawsze obejmuje trawy ozdobne, a w nich wspaniałe jest to, że nie wymagają dużo pracy w utrzymaniu. Często wykorzystywane rodzaje traw to: trawa małpia, pampasy, trawa preriowa i proso ozdobne.

Architektura krajobrazu nie ogranicza się tylko do roślin, ale obejmuje również wszystko, co robi się w celach ozdobnych, na przykład, dodawanie kamieni, tworzenie małego stawu lub wodospadu, a także stawianie małych rzeźb i posągów.

Nie ma dużej różnicy między ogrodnictwem przydomowym a każdym innym ogrodnictwem. Rośliny nadal muszą być sadzone w dobrym miejscu, nadal potrzebują wody i tych samych składników odżywczych.

Ogrodnictwo jako hobby

Ogrodnictwo jest prawdopodobnie jednym z najlepszych hobby, ale i pomysłów na biznes, którym może się zająć niemal każdy miłośnik przyrody, który nie boi się pracy. Wiąże się raczej z dużą aktywnością fizyczną, jest pracochłonne i wymaga cierpliwości.

Ogrodnictwo jako hobby nie jest odpowiednie dla miłośników przyrody, którzy chcą po prostu rozkoszować się istniejącym już naturalnym pięknem. Jest natomiast idealnym sposobem na spędzenie czasu dla tych, którzy chcą wnieść swój wkład w naturę.

Oprócz zamiłowania do ogrodnictwa, aby odnieść sukces, przydatne będą następujące cechy:

 • silna wola i determinacja w realizacji swojego hobby
 • sprawność fizyczna
 • pracowitość (lenistwo i ogrodnictwo nie idą ze sobą w parze)
 • chęć do nauki potrzebna do poszerzania wiedzy na temat ogrodnictwa

* Liczbę użytkowników polskiego Pinteresta zainteresowanych tematyką ogrodnictwa wraz z listą 49 ogrodniczych podkategorii tematycznych, znajdziesz w e-booku „Ogrodnictwo”.

E-book Pinterest Kategorie Ogrodnictwo
Pinterest Kategorie: Ogrodnictwo

E-book z listą głównych kategorii Pinteresta (z informacją o ich wielkości) plus szczegółowe dane dla kategorii Ogrodnictwo (49 subkategorii i ich wielkości).​


Oprócz fachowych czasopism i książek, wiele można się nauczyć od innych pasjonatów ogrodnictwa, wymieniając wzajemnie informacje i dzieląc się pomysłami.

Należy być także przygotowanym na zainwestowanie pewnej kwoty pieniędzy w zakup niezbędnych narzędzi ogrodniczych i samych roślin.

Świat ogrodnictwa jest szeroki i daje ogromne możliwości tym, którzy chcą go odkrywać z odpowiednim zapałem i entuzjazmem. Można wybierać pomiędzy ogrodnictwem przydomowym, kształtowaniem krajobrazu, uprawą egzotycznych ziół czy kwiatów. Lista jest nieskończona.

Planowanie ogrodu

Zanim cokolwiek się posadzi, należy opanować sztukę doboru odpowiednich roślin i poznać techniki pomagające w ich uprawie i rozwoju. Trzeba będzie decydować gdzie powinny rosnąć poszczególne rośliny, a gdzie nie.

Nie ma nic gorszego niż ogród, który chaotycznie porastają różnokolorowe kwiaty, które do siebie nie pasują. Asortyment kwiatów należy ułożyć zgodnie z ich wysokością, fakturą i kolorem tak, aby uzupełniały się nawzajem, nie umniejszając piękna ogrodu.

Przeznacz jeden dzień z całego tygodnia, aby był dniem pracy w ogrodzie. Generalnie, weekendy byłyby dobrym wyborem. Weź wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria ogrodnicze i zabierz się do pracy.

Jeśli masz dzieci lub znajomych, którzy są równie jak Ty zainteresowani ogrodnictwem, wezwij ich do pomocy. Im więcej rąk do pracy tym lepiej!

Gdy skończysz pracować, dobrze wyczyść swoje narzędzia i przechowuj je we właściwym miejscu. Pamiętaj, aby konserwować narzędzia ogrodnicze, ponieważ dobrze utrzymane będą służyć lata. W końcu, narzędzi ogrodniczych nie kupuje się co tydzień. Dlatego należy o nie dbać. To także dzięki odpowiednio dobranym, zawsze sprawnym i zadbanym narzędziom do pracy w ogrodzie, będziesz wydajnym ogrodnikiem.

W ogrodnictwie, ciężka praca i włożony wysiłek nigdy nie idą na marne.

Ogrodnictwo jako biznes

Ogrodnictwo to nie tylko piękne hobby, ale też wielki biznes. Tysiące ludzi znajduje zatrudnienie w branży ogrodniczej lub prowadzi własne firmy.

Pomysł na własny ogrodniczy biznes

Jeśli interesuje Cię ogrodnictwo i praca na własny rachunek, warto poszukać pomysłu na biznes w tej ciekawej i perspektywicznej niszy rynkowej.

 • stacjonarny sklep ogrodniczy
 • internetowy sklep z roślinami
 • centrum ogrodnicze
 • szkółka ogrodnicza
 • projektowanie ogrodów
 • zakładanie ogrodów
 • pielęgnacja ogrodów i parków
 • sklep z narzędziami ogrodniczymi
 • wycinka drzew i karczowanie
 • koszenie trawy i pielęgnacja małych ogrodów
 • blog lub portal ogrodniczy (reklamy)
 • kursy ogrodnicze
 • pisanie książek o tematyce ogrodniczej

Praca w branży ogrodniczej

Jeśli wolisz pracować u kogoś, w ogrodnictwie, znajdziesz wiele ofert pracy, z których coś będzie można wybrać.

 • ogrodnik w przedsiębiorstwie ogrodniczym
 • sprzedawca w sklepie ogrodniczym
 • sprzedawca (sklep z narzędziami ogrodniczymi)
 • projektant ogrodów / terenów zielonych (w firmie)
 • dziennikarz

Studia ogrodnicze

Jest wiele uczelni wyższych, które przygotowują do pracy w branży ogrodniczej. Jedną z nich jest warszawska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) kształcąca na kierunku „Ogrodnictwo„.

[novashare_floating]