Zdjęcie tytułowe artykułu otwieramy biznes fotograficzny (kobieta trzyma w dłoni aparat fotograficzny)

OTWIERAMY BIZNES FOTOGRAFICZNY [specjalizacja: fotografia rodzinna]

Biznes fotograficzny to prawdziwe bogactwo typów fotografii i specjalizacji. Jedną z nich jest fotografia rodzinna. Z tego artykułu dowiesz się jak taki biznes otworzyć i czy specjalizacja związana z fotografią rodzinną to coś dla Ciebie.

Fotografia rodzinna to zapis przeżyć, wspólnych chwil i radości. Rodzina z niemowlakiem, dumni dziadkowie z wnukami i psem na spacerze, roześmiana czeredka dzieciaków – takie chwile chcemy pamiętać. Powracamy więc do profesjonalnej fotografii rodzinnej, dzięki której możemy stworzyć idealny obraz naszej rodziny.

Czy biznes fotograficzny z taką specjalizacją jest dla każdego?

Fotografia rodzinna jest dokładnie tym, na co wskazuje nazwa. Fotografowie zwykle nie ograniczają się do sesji rodzinnych poszerzając usługi o sesje noworodkowe i niemowlęce, dziecięce oraz ciążowe. Niektórzy także towarzyszą z aparatem podczas ważnych wydarzeń rodzinnych – chrztów i komunii.

W tym artykule nawet słowem nie pisnę, że fotografia rodzinna to biznes dla każdego. To nie jest przedsięwzięcie dla każdego. Fotografia rodzinna to zajęcie dla fotografów, którzy potrafią uwieczniać ludzi, nie mają problemu z fotografią studyjną, wyjście w plener to dla nich pestka, a nade wszystko rozumieją dzieci. Nie oznacza to, że w fotografii rodzinnej powinni specjalizować się jedynie fotografujący rodzice, choć zwykle tak właśnie jest.

Fotografią rodzinną zajmują się także osoby nie będące fotografami. Często związane są z zawodami artystycznym lub powiązanymi z fotografią np. graficy lub fotografowie poświęcający się innemu profilowi zdjęć. Najważniejsze żeby potrafili robić dobre zdjęcia i czuli o co w tym chodzi.

Na czym polega fotografia rodzinna, noworodkowa, dziecięca i ciążowa?

Wymienione typy fotografii można określić mianem fotografii rodzinnej, lecz każdy rodzaj fotografii ma swoją specyfikę. Odkryciem ostatnich latach z pewnością jest fotografia noworodkowa.

* Liczbę użytkowników polskiego Pinteresta zainteresowanych, między innymi, poszczególnymi typami fotografii znajdziesz w e-booku „Sztuka”.

Czym charakteryzują się poszczególne typy fotografii?

Fotografia rodzinna

fotografia rodzinna

Do sesji rodzinnych zgłaszają się zwykle rodzice z dzieckiem lub dziećmi, czasami uczestniczą w nich także dziadkowie lub inni członkowie rodziny. Zdjęcia rodzinne można zrobić na trzy sposoby: jako sesja studyjna, sesja plenerowa lub domowa. To zależy od rodziny i ustaleń z fotografem, a także od pory roku.

Fotografia ciążowa

kobieta w ciąży

Fotografia ciążowa sprawdza się najlepiej u kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdy brzuch jest widoczny, więc nie ma wątpliwości co do zamysłu artystycznego zdjęcia. Przyszłe mamy fotografują się same, z mężami, partnerami i dziećmi. Chętnie pozują w plenerze, chyba że aura akurat nie sprzyja, wówczas decydują się na zdjęcia studyjne.

Fotografia noworodkowa

śpiący noworodek w czapce

Większość fotografów uważa, że sesje noworodkowe najlepiej jest zrobić w pierwszych dwóch tygodniach życia maluszka. Dzieciaczki wtedy są zazwyczaj spokojne i dużą śpią, są więc modelami idealnymi. I o to chodzi, ponieważ zdjęcia robi się maleństwom spoczywającym w objęciach Morfeusza.

Tyle w teorii. W praktyce może się okazać, że trzymiesięczny bobas jest spokojniejszy niż noworodek, lepiej “pozuje”, więc sesja idzie błyskawicznie:)

Sesje noworodkowe trwają z reguły 2-3 godziny i odbywają się w studiu fotograficznym. Tyle czasu potrzeba nie tylko na samą sesję, wliczyć także należy czas na stylizację, karmienie, ewentualne utulanie i usypianie, przewijanie, a także przebieranie. Ponieważ podczas zdjęć maluszki są skąpo odziane, w studiu fotograficznym musi panować odpowiednia temperatura.

Fotografia dziecięca

chłopiec i dziewczynka siedzą na ławce i pozują do fotografii

Zdjęcia starszym dzieciaczkom można robić w studiu, w plenerze i w domu. Umawiając się na sesję należy brać pod uwagę nieprzewidywalność jej efektów. Trudno jest “zmusić” niemowlaka żeby akurat siedział, gdy nam pasuje, albo nakłonić niesfornego kilkulatka do pięknego uśmiechu.

Choć finalnie fotografie mogą nie do końca odpowiadać naszym założeniom, to mimo wszystko osiągniemy cel – będziemy mieć zdjęcia ukochanych pociech. A czasami, wspominając trudy sesji ze łzą w oku,  przychylniej spojrzymy na wybryki dzieci.

Biznes fotograficzny – koszty prowadzenia działalności

Otwierając biznes fotograficzny i rozpoczynając działalność jako fotograf rodzinny, modowy, produktowy, potrzebujemy co najmniej jednego aparatu fotograficznego (bezpieczniej jest mieć dwa) i kilku obiektywów. Ceny profesjonalnych aparatów wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To podstawowe i zarazem najważniejsze inwestycje.

Skoro już mamy aparaty, drugim niezbędnym narzędziem fotografa jest oświetlenie. Przyda się kilka lamp studyjnych, statywy, tła, softboxy (nakładane na lampy materiałowe modyfikatory oświetlenia), materiały fotograficzne (filmy, papier, utrwalacze) i inne akcesoria. Musimy liczyć się z wydaniem co najmniej  kilku tysięcy złotych.

pin tytułowy artykułu o otwieraniu biznesu fotograficznego

Konieczne jest również miejsce do przeprowadzania sesji fotograficznych wewnątrz. Nie musi to być od razu wielkie studio fotograficzne. Czasami wystarczy pomieszczenie wygospodarowane we własnym domu lub wynajęcie niewielkiego lokalu. Do wydatków na aparaty fotograficzne i oświetlenie doliczamy więc 2-3 tys. zł miesięcznie na lokal. Do tego koszty prądu, wody i ogrzewania, a także jakiejś kanapy, stolika, szafek i podstawowe wyposażenie kuchenne.

Na koniec warto zaopatrzyć się w rekwizyty przydatne podczas sesji z dziećmi. Ubranka, nakrycia głowy, kocyki, kołderki, koszyki, kołyski itp. Na takie akcesoria wydamy kolejne kilkaset zł.

Ile można zarobić na fotografii rodzinnej?

Wszystko zależy od ilości pracy. Sesje rodzinne ( w tym fotografia noworodkowa, dziecięca i ciążowa) to wydatek rzędu 400-600 zł.

Jeśli sama fotografia rodzinna nie wystarczy, warto zastanowić się nad świadczeniem dodatkowych usług. Mogą to być chrzciny, a w okresie wiosenno-letnim komunie i śluby. Za dobry reportaż ślubny fotograf ma prawo oczekiwać wynagrodzenia powyżej 2 tys. zł.

Co sądzisz o biznesie fotograficznym i fotografii rodzinnej jako pomyśle na biznes?

Kliknij w link z poradnikiem z wieloma innymi pomysłami na biznes.